Rize-Artvin Havalimanı için denize 3 ayda 5 milyon ton taş döküldü

En derin yeri 22 metre olmak üzere 17 metrelik dolgu alan için çalışmalar karadan kamyonlarla; denizden gemilerle devam ediyor.

Rize-Artvin Havalimanı için denize 3 ayda 5 milyon ton taş döküldü

16 Eylül’de dolgu çalışmalarına başlanan Rize-Artvin Havalimanı için denize üç ayda beş milyon taş döküldü.

Kuzey Ormanları Savunmasının sitesinde yer alan habere göre, dolgu alanın ihtiyaç malzemeleri proje sahasına yakın olan Hisarlı, Kanlımezra ve Kuzeyce köylerindeki taş ocaklarından getiriliyor.

Ayrıca bu taş ocaklarına ek olarak aynı bölgede özel firmalara tahsisli iki ocaktan ve denizden de gemiler aracılığıyla taş nakli yapılıyor.

Deniz 22 metreye kadar doldurulacak

Rize-Artvin Havalimanı’nın temeli 3 Nisan 2017’de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı.

Cengiz İnşaat – Aga Enerji İş Ortaklığı ile gerçekleşen proje için Rize, Pazar’ın Yeşilköy köyünde 16 Eylül’de inşaat çalışmalarına başlandı.

Ordu – Giresun Havalimanı’ndan sonra Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı olacak Rize – Artvin Havalimanı için en derin yeri 22 metre olmak üzere 17 metrelik bir dolgu oluşturulacak.

Üç bin metre uzunluğunda piste sahip olacak havalimanı için toplamda 85 milyon ton dolgu kayası kullanılacak.

19 Ekim 2020’de Türkiye’nin 56. havalimanı olarak tamamlanması planlanan projenin yapım maliyeti bir milyar 87 milyon 434 bin lira.

Cengiz İnşaat hakkında

Cengiz Holding'e bağlı olan Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1987’de İstanbul'da kuruldu.

Şirketin projelerinden bazıları şöyle:

İstanbul 3. Havalimanı ve 3. Köprü, Artvin Cerattepe altın madeni, Akkuyu Nükleer Santrali, Karabiga Termik Santrali, Artvin Yusufeli Barajı ve HES, Ilısu Barajı ve HES, İstanbul Maltepe Dolgu Projesi, Hüseyin Avni Paşa Korusu, Ordu – Giresun Havalimanı, Atasu Barajı ve HES...

Etiketler: Rize, Artvin, havalimanı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler