Rıza Sarraf’ın itiraflarına önlem: Halkbank’ın adı birleşme yoluyla değiştirilecek

16 Kasım’da yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle birlikte, bir bankanın devredilmesi sürecinde dağılmasına neden olmayacak şekilde yeniden kurulmasının önü açıldı. Kararla birlikte, Sarraf ve Atilla’nın davası sonucunda Halkbank’ın uluslararası sistemden atılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Rıza Sarraf’ın itiraflarına önlem: Halkbank’ın adı birleşme yoluyla değiştirilecek

Türkiye ile ABD arasında Zarrab yargılaması üzerinden yaşanan gerilim artarak devam ederken, bankacılık sektöründe devir işlemleriyle ilgili değişikliğe gidildi. ‘Bankaların birleşme, devir, bölünme ve hisse değişimi hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik’ yürürlüğe girdi. Karar, 16 Kasım’da Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yönetmelik değişikliğiyle birlikte, bir bankanın devredilmesi sürecinde dağılmasına neden olmayacak şekilde yeniden kurulmasının önü açıldı. Resmi Gazete’de, değişiklikle ilgili, ‘bir bankanın mal varlığının bir veya birden fazla bölümünün bankanın infisah etmesine (dağılmasına) neden olmayacak şekilde devredilmesi ve bu suretle bankanın devredilen malvarlığı bölümlerinin karşılığında devralan şirketlerdeki payları ve hakları elde ederek yavru şirketini oluşturması sonucunu doğuran kısmi bölünmesine uygulanmaz’ ifadeleri kullanıldı.

OdaTV’den Mert Taşçılar‘ın haberine göre, yönetmelikte yer alan ‘bölünme” kavramının tanımı da değiştirilerek, ‘banka ortaklarının bu suretle, devralan bu şirketlerdeki payları ve hakları iktisap etmesi (elde etmesi) şeklindeki kısmi bölünmeyi ifade eder’ ibaresi eklendi.

Yeni yönetmelik kapsamında, bankanın bölünmesi sözleşmeleri ve sonrasındaki işlemlere ilişkin de kritik bir değişikliğe gidildi. Buna göre, ‘bölünen bankaya ve banka ortaklarına verilecek hisseler’ ifadesinden ‘bankaya’ kelimesi çıkarılarak, ‘bölünen banka ortaklarına verilecek hisseler’ şeklinde değiştirildi.

Böylece bankanın ismi değiştirilerek, Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın olası mahkumiyetiyle Halkbank’ın uluslararası sistemden atılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Etiketler: halkbank, Rıza Sarraf

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler