Rıza Sarraf'ın adı son mahkeme belgelerinde yer almadı

Hakim Richard Berman, savcılığın Hakan Atilla'nın avukatlarının taleplerine yönelik 10 itirazını karara bağladı. Savcılıkla anlaşma yoluna gittiği öne sürülen Rıza Sarraf’ın adı seçilecek jüri, davayla ilgili temel konular, tanık ve deliller gibi ayrıntıların yer aldığı bilgilendirme çalışmalarının tartışıldığı son başvuru dilekçelerinde de yer alm

Rıza Sarraf'ın adı son mahkeme belgelerinde yer almadı

ABD’de Rıza Sarraf davasının asıldan görüleceği duruşmalar öncesinde mahkeme, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları ile savcılık arasında uzlaşılamayan ihtilaflı on ayrı konuda kararını verdi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre mahkeme hakimi akim Richard Berman, dün savcılığın duruşmaya çıkacak tanıklar, deliller ve usulle ilgili uzlaşılamayan on ayrı konuyla ilgili sunduğu başvuruyu değerlendirdi.

Hakim Berman, uzlaşılamayan on konuda savcılığın sadece bir talebini kabul etti. Yedi ayrı talebini reddetti, iki talebini de kısmen kabul etti. Böylelikle Atilla’nın savunma ekibinin önümüzdeki hafta başlayacak duruşmalar öncesinde önemli bir avantaj elde ettiği belirtiliyor.

‘Cihat mektubu jüriye sunulsun talebine ret’

Hakim Berman, savcılığın Rıza Sarraf’ın İran devlet başkanına hitaben yazdığı ekonomik cihat başlatacakları konusundaki mektubunun jüriye sunulması talebini de reddetti.

Hakim Berman kararında, Atilla’nın terörle ilişkilendirilmemesi gerektiğini belirterek “Atilla, herhangi bir terör suçuyla itham edilmediği gibi herhangi bir terör saldırısına karışmamıştır. Davalı hakkında suçlamalar bellidir” ifadesine yer verdi. Berman, savcılığın mektubun seçilecek jüriye sunulması önerisini kabul etmedi.

Hakim Berman kararında, Atilla’nın ABD’de muhtelif konularda tanık olarak duruşmaya çıkartmak istediği kişilerin de savcılığın karşı çıkmasına rağmen önümüzdeki hafta başlaması öngörülen duruşmalarda dinlenmesine hükmetti.

Rıza Sarraf’ın anlaştığı iddiaları güçlendi

Savcılıkla anlaşma yoluna gittiği öne sürülen Rıza Sarraf’ın adı seçilecek jüri, davayla ilgili temel konular, tanık ve deliller gibi ayrıntıların yer aldığı bilgilendirme çalışmalarının tartışıldığı son başvuru dilekçelerinde de yer almadı.

Rıza Sarraf’ın yapılacak duruşmalar öncesi oluşturulacak jüriyle ilgili hiç bir çalışmaya katılmaması iddiaları güçlendirdi.

Atilla, önümüzdeki hafta başlaması öngörülen jürili duruşmalar öncesinde savunma ekibine yeni bir avukat daha kattı. McDermott Will & Emery LLP hukuk firmasından Joseph B. Evans, Atilla’nın savunma ekibinde yer almasıyla ilgili resmi başvurusu mahkeme kayıtlarına geçti.

Etiketler: Rıza Sarraf, mahkeme

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler