Reza Zarrab çapraz sorguda: Hakan Atilla benden hiçbir zaman rüşvet istemedi, ben de vermedim

Onlarca yıl hapis cezasıyla karşı karşıyayken savcıyla anlaşarak ‘sanık’ken ‘tanık’ konumuna geçen Rıza Sarraf, New York’ta görülen ’Atilla’ya karşı ABD davası’nda beşinci kez hakim karşısında. Zarrab, ''Hakan Atilla benden hiçbir zaman rüşvet istemedi, ben de vermedim'' ifadelerini kullandı.

Reza Zarrab çapraz sorguda: Hakan Atilla benden hiçbir zaman rüşvet istemedi, ben de vermedim

ABD’deki İran yaptırımları davasında tanıklık yapmayı sürdüren Reza Zarrab’ın mahkemedeki savcılık sorgusu bugün de devam ediyor. Savcılığın sorgusunun ardından, davanın tek tutuklu sanığı olan ve Zarrab’ın yapırımların delinmesinde kendisine yardım ettiğini öne sürdüğü eski Halkbank genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları söz alıyor.

20:44 Avukat, Sarraf’ın bir yandan da siyasi yoldan salıverilmeye uğraştığını söylüyor işbirliği teklifi ile işbirliği anlaşması arasındaki zaman zarfında.

Avukat: “Tam da bu nedenle Rudy Giuliani ve Michael Mukasey’yi tuttunuz, sizi kurtarsınlar diye değil mi?”

20:40 Yeni bilgi: (Dönemin başkanı Tayyip) Erdoğan Sarraf’ı kurtarmaya çalışırken Sarraf savcılığa işbirliği teklifinde bulunmuş bile.

20:28 Avukat Fleming, Sarraf’ın ifadesinin inandırıcılığını sarsmaya çalışıyor. Karşılığında ne alacağını soruyor. Tutuklandığında FBI’a yalan söyleyip söylemediğini, hapisten çıkabilmek için savcılıkla anlaşmaya ne zaman karar verdiğini soruyor.

20:25 Avukat: “Size yıllarca hapis yatma cezasıyla karşı karşıya bulunduğunuzu söylediler değil mi?”

Sarraf: “Evet efendim, doğrudur.”

20:24 Avukat: “Fakat anlaşmanız gereği daha fazlasını yapmanız gerektiğini, soruşturmaya ve diğerleri hakkındaki davalarda da yardım etmek zorunda olduğunuzu biliyorsunuz değil mi?”

Sarraf: “Neyin altına imza attığımı kelime kelime anımsamıyorum ama genel olarak evet.”

20:20 Avukat tape dinletmeden önce sordu: “Anlaşmanız gereği Sadece gerçekleri söyleyeceksiniz ve bundan sonra hiç suç işlemeyeceksiniz değil mi?” (İtirafçılık anlaşmasını kastediyor)

Sarraf: “Evet efendim.”

20:18 Avukat: “Federal hapishanenin koşulları zorlu muydu?”

Sarraf: “Kırıcı olmayalım.”

20:15 Sarraf: “Bir keresinde Babek Zencani bana satmam için 1,5 ton altın göndermişti.  Zencani’yle işlerimden ötürü İran’a gitmek zorunda kalıyordum.” (Zencani, milyarder İranlı işadamı, İran’da idam mahkumu)

20:10 Fleming Sarraf’a, yasal nedenlerden ötürü mü İran’a gitmekten korktuğunu soruyor.

Sarraf: “Her zaman endişeliydim İran’a gitmek konusunda. Ama hayat tarzımdan ötürü.”

20:07 Avukat: “Atilla’nın sesinin duyulduğu dörtten fazla tapeyi dinlediniz mi?”

Sarraf: “Dördünü dinledim, başkasını hatırlamıyorum.”

20:05 Avukat: “Suçluluğunuzu kabul etmeden önce konuşmalarınızın hiçbirini dinlemediniz değil mi?”

Sarraf: “Meraktan bazılarını dinledim.”

20:00 Avukat: “Atilla’nın sizden hiç de hazzetmediğinin farkındasınız değil mi?”

Sarraf: “Doğrudur.”

Avukat: “Sizin de ondan hazzetmediğiniz söylenebilir mi?”

Sarraf: “Evet.”

Avukat: “Ve Halkbank’taki işleriniz sırasında Atilla’yı Aslan’a şikayet ediyordunuz değil mi?”

Sarraf: “Bazan.”

19:55 Avukat: “Atilla’ya hiç rüşvet ödemediniz, doğru mu?”

Sarraf: “Asla.”

Avukat: “Atilla da sizden hiç rüşvet istemedi değil mi?”

Sarraf: “Doğru.”

19:50 Avukat: “Atilla ve avukatlarının, hakkınızda söylediklerinden rahatsızdınız çünkü, doğru mu?”

Sarraf: “Hayır.”

Avukat: “Ama avukatınıza bize böyle demesini istemediniz mi?”

Sarraf: “Demelerini istediğim şeylerden biri buydu.”

19:47 Avukat Fleming: “Ama avukatlarınızın huzurunda Atilla’nın avukatlarıyla görüşmeyi reddettiniz, doğru mu?”

Sarraf: “Evet, Atilla’nın avukatlarıyla görüşmeyi reddettim.”

19:45 Avukat Fleming: “Size soru sorulabilmesi için bizden biriyle ya da avukatlarınızla görüşmeyi reddettiniz. Doğru mu?”

Sarraf: “Hanımefendiyle bir kez değil, iki kez görüştük.”

19:40 Savcı: “Şu an için başka sorum yok sayın yargıç” dedi… Atilla’nın avukatı kendini Sarraf’a tanıttı: “Cathy Ann Fleming, Fleming Ruvoldt PLLC’den… Siz hapisteyken görüşmüştük.”

19:35 Bir başka işlem: Sızma zeytinyağı… 1011 ton… Değeri 5 milyon avronun üstünde… Yine Royal Maritime adına (İran’a gönderilmiş görünüyor).

19:30 Şimdi de Sarraf’ın şirketi Royal Maritime tarafından (İran’a gönderilmiş görünen) 745 ton dondurulmuş tavuk göğsünden söz ediliyor.

19:28: “Hiç tavuk ticareti yapmadım” diyen Sarraf’a İran’a 5,1 milyon avroluk tavuk butu gönderildiğine dair belge gösterildi.

19:20 Soru: “Hiç dondurulmuş tavuk butu ticareti yaptınız mı?”

Sarraf: “Hayır, hiç tavuk ticareti yapmadım efendim.”

19:15 Dondurulmuş tavuk butundan söz ediliyor. Mal sevkiyatından bahsediliyor.

19:07 Avukatın adı Mustafa Doğan İnal. Şu an mesajlarla ilgili soru sorulmuyor. Sadece kanıt olarak dosyaya ekliyorlar mesajları.

19:05 Mesajlar 2014 yılından. Sarraf siyasi bağlantılarından söz ediyor.

19:01 İfade  ısınıyor. Sarraf, “Bunlar siyasi bağlantıları bulunan avukatımla benim mesajlaşmalarım” dedi. Mesajlar Halkbank ve İran ticareti hakkında olsa gerek.

19:00 Çarpraz sorgu başladı. Avukat, birtakım mesajlaşmalar gösteriyor.

18:45 Kısa ara. Ardından söz savunmanın. Avukatlar Sarraf’ı çarpraz sorguya alacak.

18:33: Hala tape dinletiliyor.

18:00 Kanıt dosyasına giren bir belge. Sarraf dün bu belge için şöyle demişti: “Halkbank’la yaptığım İran ticaretini gösteren sistem.”

17:45 İlk tapenin İngilizce çözümü kanıt dosyasına eklendi. Bir başka tape dinletiliyor.

17:35 Sarraf, mahkemede dinletilecek dokuz dakikalık bir tapenin gerçekliğini teyit etti.

17:33 Sarraf’ın itirafnamesini haftalarca gizli tutan Berman, şeffaflığa bağlılığının yeniden keşfetmiş görünüyor. Dünkü belgelerin kamuya açık hale getirilmesini istedi.

17:32  Berman, savcılığın, Sarraf’ın inanılırlığına zarar verici nitelikte görülen kanıtların savunma makamına geç verilmesinin sanık Mehmet Hakan Atilla’nın adil yargılanma hakkının ihlali sayılamayacağını söyledi.  Ama savcılığın da daha hızlı olmasını istedi.

17:30 Yargıç Richard Berman’dan açıklama: Taraflar dava dosyasından bazı belgeleri almak istedi. Ben geri konmalarını istedim (Diken’in notu: Savunma makamının, Sarraf’ın ‘yalan söylüyor olabileceği’ni gösteren konuşma çözümlerini öne sürmesini kastediyor).

17:10 Mahkeme salonu boş. Duruşma 9:15’te (TSİ 17:15) başlayacak gibi değil.

Bugüne kadar neler anlattı…

Birinci duruşma: Sarraf, ilk duruşmada eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’a en az 45-50 milyon avro rüşvet verdiğini söyledi.

İkinci duruşma: Sarraf’ın ikinci duruşmadaki en çarpıcı ifadesi, İran’a yönelik ABD yaptırımlarının delindiği bankacılık işlemleri için dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’dan onay ve talimat geldiğini söylemesiydi.

Sarraf, eski Halkbank genel müdürü Süleyman Aslan’a da milyonlarca dolar rüşvet verdiğini (bir keresinde 2 milyon dolar) aktardı.

Davanın tek sanığı Atilla lehindeki ifadeleri dikkat çeken Sarraf Atilla’nın ne rüşvet istediğini ne de aldığını söyledi.

Üçüncü duruşma: Sarraf’ın üçüncü günden en fazla akılda kalan ifadesi ise eski Halkbank genel müdürü Süleyman Aslan için, “Ne zaman selam versem borçlu çıkıyordum” demesiydi.

Sarraf, ilk iki günün aksine, Atilla için suçlayıcı ifadeler de kullandı: “Yasada bir açık buldu, böylece altın işini de sürdürebildik… Yöntemi Aslan ve Atilla’yla finalize ettik.”

Duruşma öncesi hakimin, “Önümüzde bu davanın çok ötesinde etki yaratacak bir tape var” demesi ‘heyacan’ın dozunu yükseltti, ancak beklenti boşa çıktı.

Dördüncü duruşma: İtiraflarını sürdüren Sarraf, 17 Aralık 2013’te yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda tutuklandıktan sonra hapisten çıkabilmek için rüşvet verdiğini söyledi. Duruşmaya Sarraf’ın Hakan Atilla’yı suçlayıcı sözlerinden çok, savunma makamının, Sarraf’ın ‘yalan söylüyor olabileceği’ni gösteren konuşma çözümlerini mahkemeye sunması vurdu. Buna göre Sarraf, hapisteyken, hapishaneden çıkmak için işlemediği suçları itiraf etmesi gerektiğini söylemiş.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler