Reyhanlı Katliamı’nın 7. yılında AKP İktidarı yeni katliamlara zemin hazırlıyor

AKP iktidarının çatışma ve savaş politikalarının sonucu olan ve Suriye savaşını Türkiye sınırlarına çekmeyi amaçlayan Reyhanlı Katliamı’nın üzerinden 7 yıl geçti. Sorumluların ortaya çıkartılması bir yana iktidar eliyle yeni katliamlara zemin hazırlayacak bir iklim yaratılıyor.

Reyhanlı Katliamı’nın 7. yılında AKP İktidarı yeni katliamlara zemin hazırlıyor

 

SiyasiHaber

Reyhanlı Katliamı’nın 7. yılı dolayısıyla Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Reyhanlı Katliamı’nın AKP İktidarı’nın çatışma ve savaş politikalarının sonuçlarından biri olduğu vurgulanarak, Türkiye’nin güneyinde yaşayan halklar arasındaki çatışma dinamiklerini tetiklemeyi amaçlayan Reyhanlı Katliamıyla, Suriye savaşının Türkiye sınırlarının içine çekilmesinin hedeflendiği hatırlatıldı.

Açıklamada, Reyhanlı Katliamı sonrası dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “52 Sünni vatandaşımız katledildi.” Açıklamasının halen hafızalarda olduğu belirtilerek, “Siyasal İktidarı’nı sürdürmek ve kökleştirmek için halklar arasındaki çatışma dinamiklerini kışkırtmayı amaçlayan bu mezhepçi bakış açısının yansımaları Türkiye’nin güneyindeki bu coğrafya hala hissediliyor” denildi.

Aradan 7 yıl geçmesine rağmen Reyhanlı Katliamı’nın sorumlularını ortaya çıkarmak bir yana, izlenen politikalarla yeni katliamlara yol açacak politik ve sosyal ortamlarıl yaratılmaya çalışıldığının altı çizilen açıklamada, 2011 yılında başlayan ve halen sonuçlanmayan Suriye savaşında cihatçı çeteleri destekleyen AKP iktidarı yüz binlerce insanın hayatına mal olan, milyonlarcasını göç etmek zorunda bırakan bu korkunç eseriyle gurur duyuyor olmalı ki benzer politikaları devam ettirmekte ısrar ediyor” ifadelerine yer verildi.

“İktidarın ‘istikrar’ lafını dilinden düşürmediği bir süreçte Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliamları yaşandı. 1995’ten bu yana oturma eylemleri düzenleyerek gözaltında kaybolan yakınlarını ve faili meçhul cinayetlere kurban edilen yakınlarını arayan Cumartesi Anneleri’ne meydanlar yasaklandı, anneler şiddet uygulanarak gözaltına alındı. Gezi’de gencecik fidanlarımız katledildi. Bu şiddet/katliam zincirini besleyen zihniyet ile Reyhanlı Katliamı’nı gerçekleştiren zihniyet aynıdır” denilen açıklamada, savaş ve katliam politikalarına karşı dil, inanç ve mezhep farkı gözetmeden halklararası diyalog ve dayanışmayla verilecek mücadeleyle bu zihniyet yıkılacağı, Türkiye’nin özgür halklar bahçesine dönüşeceği vurgulandı.

 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) MYK’sı tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

“Reyhanlı’yı Unutmadık Unutturmayacağız!

AKP İktidarı’nın çatışma ve savaş politikalarının sonuçlarından biri olan Reyhanlı Katliamı’nın üzerinden tam 7 yıl geçti. Reyhanlı Katliamı Türkiye tarihinde unutulmayacak katliamlardan biridir. Katliam Türkiye’nin güneyinde yaşayan halklar arasında çatışma dinamiklerini tetikleme amacını taşıyordu. Maksat Suriye savaşını Türkiye sınırlarının içine çekmekti.

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Reyhanlı Katliamı ardından ettiği laf asla hafızalardan silinmez: “52 Sünni vatandaşımız katledildi.” Siyasal İktidarı’nı sürdürmek ve kökleştirmek için halklar arasındaki çatışma dinamiklerini kışkırtmayı amaçlayan bu mezhepçi bakış açısının yansımaları Türkiye’nin güneyindeki bu coğrafya hala hissediliyor.

Hatay halkları Reyhanlı Katliamı’nı ortak bir duygu ve düşünceyle kınadı. İktidar eliyle halkları birbirine kışkırtma politikasına karşı ortak cevap vererek, Hatay halkları üzerinde oynanmak istenen oyunu boşa düşürdü.

Aradan 7 yıl geçmesine rağmen Reyhanlı Katliamı’nın sorumlularını ortaya çıkarmak bir yana, izlenen politikalarla yeni katliamlara yol açacak politik ve sosyal ortamlar yaratılmaya çalışılıyor.

2011 yılında başlayan ve halen sonuçlanmayan Suriye savaşında cihatçı çeteleri destekleyen AKP iktidarı yüz binlerce insanın hayatına mal olan, milyonlarcasını göç etmek zorunda bırakan bu korkunç eseriyle gurur duyuyor olmalı ki benzer politikaları devam ettirmekte ısrar ediyor.

İktidarın ‘istikrar’ lafını dilinden düşürmediği bir süreçte Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliamları yaşandı. 1995’ten bu yana oturma eylemleri düzenleyerek gözaltında kaybolan yakınlarını ve faili meçhul cinayetlere kurban edilen yakınlarını arayan Cumartesi Anneleri’ne meydanlar yasaklandı, anneler şiddet uygulanarak gözaltına alındı. Gezi’de gencecik fidanlarımız katledildi. Bu şiddet/katliam zincirini besleyen zihniyet ile Reyhanlı Katliamı’nı gerçekleştiren zihniyet aynıdır.

53 yurttaşımızın hayatını yitirdiği, 146 yurttaşımızın yaralandığı Reyhanlı Katliamı’nın 7. yılında yaşamını yitiren yurttaşların ailelerine ve Reyhanlı halkı nezdinde tüm halklara başsağlığı diliyoruz.  Katliamında yitirdiğimiz insanlarımız için üzüntülerimizi paylaşıyoruz.

Savaş ve katliam politikalarına karşı dil, inanç ve mezhep farkı gözetmeden halklararası diyalog ve dayanışmayla verilecek mücadeleyle bu zihniyet yıkılacak, Türkiye özgür halklar bahçesine dönüşecektir.

Halklar arası kışkırtma politikalarına son verin!

Yaşasın halkların kardeşliği ve birlikte mücadelesi!”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler