Reuters'e konuşan ABD'li yetkili: “Türkiye ateşkes yapıp harekatı durdurmazsa daha fazla yaptırım gelecek”

ABD Hazine Bakanlığı'nın yaptırım açıklamasının ardından Suriye'nin kuzeydoğusunda Barış Pınarı Harekatı'nı devam ettiren Ankara'ya, Trump yönetiminden yeni tehditler geldi

Reuters'e konuşan ABD'li yetkili: “Türkiye ateşkes yapıp harekatı durdurmazsa daha fazla yaptırım gelecek”

Reuters haber ajansına konuşan Trump yönetiminden bir üst düzey yetkili, Washington'ın Türkiye'ye diplomatik baskıyı artıracağını söyledi. ABD'li yetkili, Ankara'yı ateşkese varıp harekatı durdurmaya ikna edebilmek için daha fazla yaptırım uygulamakla da tehdit etti. 

Gazetecilere brifingde konuşan ABD'li yetkili, Türkiye'nin sınırötesi harekatının daha önce Suriye'nin görece istikrarlı olan bir bölgesinde 'kargaşa' yarattığını dile getirdi. 

 

“İlişkilerin normale dönmesinin şartı ateşkes”

Harekatın durması için Washington'ın baskıyı artırdığını aktaran yetkili, "Planımız biz ilişkiyi normalde döndürme şanslarımızı ölçüp biçerken Türkiye'ye baskı yapmaya devam etmek, normale dönüşün en önemli unsuru da ateşkes olacaktır" diyerek ekledi:

 

“Ateşkes yani sahadaki güçlerin durması”

"Benim ateşkes ile kast ettiğim de sahadaki güçlerin sahada hareket etmeyi durdurmasıdır. Burada kesinlikle Türk kuvvetlerinden ve bence muhtemelen Demokratik Suriye Güçlerinden (DSG) de söz ediyoruz."

"Krize çözüm namevcutken, pek çoğunun sinyali daha önce verilmiş yaptırımları ve diğer önlemleri artırmayı planlıyoruz."

 

“İnsan hakları ihlallerinden Ankara’yı sorumlu tutuyoruz”

Türkiye'nin desteklediği savaşçıların insan hakları ihlalleri yaptığının Washington tarafından görüldüğünü ifade eden ABD'li yetkili, bu eylemleri yapanlar Türk askerleri olmasa da Washington'ın Ankara'yı sorumlu tuttuğunu dile getirdi.

 

“Ankara yerine haydutla”

"Görece barışçı bir durumu alıp bu gördüğünüz bu mutlak karmaşaya çevirdiler... Türk düzenli birliklerini kullabilirlerdi, onun yerine yeryüzünden kökleri kazınması gereken bu çetecileri, haydutları ve korsanları kullanmaya karar verdiler" diye çıkışan yetkili, bu bilgiyi paylaştı:

 

“Terör örgütü listesine girmenin eşiğinde”

"M4 otoyolundaki öldürmelerle ilgili kimliği saptanan bir grup, çok tanınan bir cihadi unsur, terör örgütü diye tanımlanmanın tam eşiğinde."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler