Reuters, 'Başkonsolos görevden alındı' haberini geri çekti

Reuters haber ajansı, öğle saatlerinde duyurduğu Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Uteybi'nin Cemal Kaşıkçı olayından sonra görevden alındığı haberinin geri çekildiğini açıkladı.

Reuters, 'Başkonsolos görevden alındı' haberini geri çekti

Reuters haber ajansı, Suudi Arabistan merkezli Sabq gazetesine dayandırarak abonelerine geçtiği Suudi Arabistan Başkonsolosu Muhammed Uteybi'nin görevden alındığı ve soruşturulacağı yönündeki haberi geri çekti. Ajans Sabq gazetesinde bu yönde bir haberin yayımlanmadığını duyurdu.

Ajans, Suudi Arabistan merkezli çevrimiçi Sabq gazetesine dayandırarak başkonsolosun görevinden alındığını ve konu hakkında yapılan soruşturmaya dahil olacağını duyurmuştu. Haberde başkonsolosun 'ihlaller' nedeniyle görevden alındığı yer alırken bu ihlallerin niteliği konusunda bilgi paylaşılmamıştı.

Ancak Sabq'da yayımlanan düzeltmede Reuters'in Sabq sitesinin görünümünü taklit eden bir internet sitesinde yayımlanan sahte haberi gerçek olarak kabul edip doğrulatmadan duyurduğu belirtildi.

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Uteybi dün Türkiye'den ayrılarak ülkesine dönmüştü.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.

(Artıgerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler