Res el-Seni Hatay'da coşkuyla kutlandı

SYKP Hatay İl Örgütü’nün düzenlediği geleneksel Res el-Seni (Yılbaşı ve Kıddes bayramı) etkinliği coşkulu geçti. Hatay Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğe 650 kişi katıldı.

Res el-Seni Hatay'da coşkuyla kutlandı

SiyasiHaber - Hatay

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Hatay İl Örgütü dün (20 Ocak) Hatay il merkezinde Arap Alevi halkın yılbaşı ve Kıddes bayramı olarak kutladığı Res el-Seni etkinliği düzenledi. Hatay’ın emek ve demokrasi örgütleri ile siyasi örgütlerinin temsilcilerinin de katıldığı etkinliği 650 kişi izledi.

Res el-Seni kutlama etkinliği SYKP Hatay İl Eşbaşkanı Hülya Kavuk’ un Arapça ve Türkçe olarak yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Kavuk, konuşmasında “Yüzyıllardır bu topraklarda Araplar, Kürtler, Ermeniler, Sünniler,  Çerkesler ve birçok etnik yapı kardeşlik içinde yaşadı. Aralarında hiçbir zaman düşmanlık olmadı. Bizler her zaman savaşa karşı olduk ve her alanda barışı savunduk” dedi. Konuşmasında Afrin’e yapılan saldırıyı da kınayan Kavuk "Bunu alkışlarla protesto edelim" dedi ve katılımcılar güçlü bir alkışla “Savaşa hayır” dedi. Kavuk konuşmasının sonunda Arap Alevi halkının bayramını kutladı.

Etkinlikte Udi Semir Aslan, Arapça müvvel okuyan Bedia Meryem, Arapça tiyatro yapan Mesreh el-Hırri ve Arap müzisyen Sula sahne aldı. Oldukça coşkulu geçen etkinliğin girişinde yöresel tatlı Fveyşet ikramı yapıldı.

Res el-Seni Hatay'da coşkuyla kutlandı

Res el-Seni Hatay'da coşkuyla kutlandı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler