Red: Osmanlı'da Ermeni partilerini ve Paramaz’ı anlatan belgeselin ilk gösterimi yapıldı

‘Ermeni Devrimci Paramaz’ kitabının yazarı Kadir Akın’ın yapımcı ve yönetmenliğini üstlendiği, Paramaz ve Ermeni sorununa ışık tutan ‘Red’ adlı belgeselin ilk gösterimi dün akşam Beyoğlu Sineması’nda yapıldı. Filmin galasına Hınçak Partisi Dış İlişkiler Sorumlusu Alex Köşgeryan ile HDP Milletvekili Garo Paylan da katılarak birer konuşma yaptılar.

Red: Osmanlı'da Ermeni partilerini ve Paramaz’ı anlatan belgeselin ilk gösterimi yapıldı

SiyasiHaber

Red filminin Beyoğlu Sineması’nda yapılan galasında kokteylin ardından Kayuş Gavrilof Çalıkman’ın sunumuyla filmin gösterimi gerçekleşti. Filmin galasına Hınçak Partisi Dış İlişkiler Sorumlusu Alex Köşgeryan ve HDP Milletvekili Garo Paylan'ın yanı sıra HDP, CHP, SYKP ve EMEP'ten birçok isim ile kurum temsilcileri, aydın ve yazarlar ile çok sayıda Ermeni yurttaş katıldı.

1915 yılında 19 arkadaşıyla Beyazıt Meydanı’nda idam edilen Hınçak Partisi yöneticisi Paramaz Matteos’un yaşamı, görüşleri ve mücadelesi ile Osmanlı’daki Ermeni sorununun ve soykırımın iç içe anlatıldığı 55 dakikalık belgesel İstanbul, Beyrut, Cenevre, Basel ve Samandağ Vakıflı Köyü’nde çekildi.

Belgeselin izlenmesinden sonra Çalıkman sözü Kadir Akın’a verdi.

Akın, kitabının ve filminin yapım sürecine ilişkin bilgiler verirken, çarpıcı bir anekdot aktardı: “Kitabımın hazırlıkları sırasında Beyrut’a gittiğimde Ermeni dostlarım beni Yegig Cerecyan’ın evine götürdü. Cerecyan beni bir masanın önüne götürdü. Masa belgeler, kitaplar, makaleler doluydu ve şöyle dedi: ‘Bu masa üzerindeki belgeler 100 yıldır Türkiye’den gelecek olanı bekliyordu’” Akın, kitabı ve filmiyle Türkiye sosyalist hareketinin tarihinin bu topraklardaki köklerinin bilinenden çok daha öncelere, Ermeni, Rum, Yahudi ve diğer halkların sosyalist hareketlerine kadar uzandığını göstermekten mutlu olduğunu söyledi.

Galada Kadir Akın’ın ardından söz alan, aynı zamanda filmin proje danışmanlığını yapan Hınçak Partisi Dış İlişkiler Sorumlusu Alex Köşgeryan ise şöyle konuştu: “Türkiye sosyalist hareketinin tarihinde kayıp olan halka Kadir Akın ve Nor Zartonk’taki arkadaşlar sayesinde bulunmuş oldu. Bu bulunan halkayı Inger Kadir Akın yazdığı Paramaz ve Ermeni Sosyalistler kitabında belgelendirdi ve tarihe geçirdi. … Bu çabaların sayesinde bir Paramaz ve 19 arkadaşı, binlerce yeni kahraman Paramaz Kızılbaşların rehberi oldu.”

Daha sonra söz alan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da Paramaz ve arkadaşlarının mücadelesinin ve Ermeni soykırımının yeniden gündeme getirilmesinin, tıpkı o dönemdeki felaketlerin bugün de yaşanmakta olması ve halklar arasındaki kıyımların yeniden yaşanmaması adına çok önemli olduğunu söyledi. Kadir Akın’ın çalışmasının da bu bakımdan önemli olduğunu belirtti.

Kadir Akın Red filminin gösteriminin ardından konuşuyor:

Red: Osmanlı'da Ermeni partilerini ve Paramaz’ı anlatan belgeselin ilk gösterimi yapıldı

 

Red: Osmanlı'da Ermeni partilerini ve Paramaz’ı anlatan belgeselin ilk gösterimi yapıldı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler