Real işçilerinden çağrı: Metro ve Media Markt’dan alışveriş yapmayın

Pazar günü tazminat hakları gasp edilen Real işçileri her zaman olduğu gibi AVM içerisinde bulunan MEDİA MARKT mağazalarında eylemlerine devam ettiler.

Real işçilerinden çağrı: Metro ve Media Markt’dan alışveriş yapmayın

Eylem için Ümraniye Tepeüstü’nde bulunan Meydan AVM’ye giden Naklkiyat-İş Sendikası yöneticileri ve işçiler Media Markt Mağazasına giderek kasa kilitleme eylemi yaptılar. Media Markt Mağazasında alış veriş yapan işçiler aldıkları ürünlerle kasalara gittiler. Burada sıraya giren Real İşçileri kasa önünde uzun kuyruk oluşturdular. Aldıkları ürünleri tek tek kasalardan geçiren işçiler ürünleri kasalarda bırakarak paraları Metro ve Media Markt tarafından gasp edildiği için ödeme yapamayacaklarını belirtiler.

Kasa kilitleme eyleminin ardından Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu Media Markt mağazasının içerisinde bir açıklama yaptı. Küçükosmanoğlu yaptığı açıklamada Media Markt’ın Real işçilerinin alacaklarından sorumlu olduğu halde 17 aydır hiçbir şey yapmadığını belirterek mağaza içerisinde bulunan müşterilere Media Markt’tan alış veriş yapmamalarını söyledi. Bu sırada mağazada bulunan sivil polisler Küçükosmanoğlu’nun konuşmasını engellemek istediler. Ancak Küçükosmanoğlu’da polislerin bütün engellemelerine karşın  konuşmasını devam ettirerek Media Markt adına bir yetkilinin gelip kendilerine bir açıklama yapmasını istedi. Polisle yaşanan kısa süreli arbedenin ardından Real işçileri dışarı çıkarak Meydan AVM önünde basın açıklamalarını yaptılar.

Meydan AVM önündeki açıklamada işçiler tek tek söz alarak 17 aydır direndiklerini ve haklarını alıncaya kadar da direnmeye devam edeceklerini belirttiler. İstanbul halkın dana bir kez daha Metro ve Media Markt’dan alış veriş yapmayın zulme ortak olmayın çağrısı yapan işçiler burada ki eylemin ardından Kozyatağı Metro Mağazasına gittiler.

Metro Mağazasının önünde bir araya gelen işçiler alış veriş yapmak amacı ile kapıya yöneldiler. Ancak özel güvenlik elemanları kapıya bariyer oluşturarak işçilerin içeriye girmesini engellediler. Bu süre içerisinde Metro Mağazasına diğer müşterilerde giremedi.

İşçiler burada da bir açıklama yaparak Metro’nun Real İşçilerinin tazminatlarından sorumlu olduğunu ve bunu yerine getirmesi gerektiğini belirterek Metro Gross AG’nin bu sorumluluğunu yerine getirinceye kadar ve işçilerin tazminatlarını ödeyinceye kadar direnişin ve mücadelenin devam edeceğini ifade ettiler. Yapılan konuşmaların ardından eylem alkış ve sloganlarla sona erdi.

(Gazete Fersude)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler