Ras el-Seni: Arap Aleviler yılbaşını ve zafer gününü kutluyor

Türkiye, Suriye, Lübnan ve dünyanın dört bir tarafındaki Arap Aleviler 14 Ocak’ta Ras el-Seni gününü kutluyor. Ortadoğu Arap Halkları Araştırma Enstitüsü adına Şule Can, Arap Alevilerin Ras el-Seni gününü “Musa’nın zalimlere karşı zaferi bizim de ışığımız olsun” sözleriyle kutladı.

Ras el-Seni: Arap Aleviler yılbaşını ve zafer gününü kutluyor

SiyasiHaber

Türkiye’nin en çok Hatay, Adana ve Mersin illerinde ve büyük şehirlerinde yaşayan Arap Aleviler; Suriye, Lübnan ve dünyanın dört bir yanındaki inanç kardeşleriyle birlikte bugün Ras el-Seni gününü, yılbaşını ve zafer bayramını kutluyor.

SiyasiHaber olarak konu hakkında Ortadoğu Arap Halkları Araştırma Enstitüsü Yönetim Kurulu üyesi Şule Can ile konuştuk. Can, Enstitü adına tüm Arap Alevilerin bayramını kutladı.

Ras el-Seni nedir ve kimler kutluyor bu bayramı?

Arap Aleviler dışındaki halklar kutluyor mu bu bayramı, bilemiyorum. Bildiğim kadarıyla Türkiye'de, Suriye'de, Lübnan'da ve diyasporada, Latin Amerika’da Arap Aleviler kutluyor bugünü.

Ras el-Seni, senenin başı demek, yani bildiğiniz yılbaşı. Rumi takvimin ilk günü, Türkiye’de resmi olarak kullanılan Miladi takvime göre 14 Ocak’a denk düşüyor. Rumi takvime göre yılın ilk ayının ilk günü Ras el-Seni olarak kutlanıyor.

Ama Ras el-Seni sadece yılbaşı olarak değil, bir bayram olarak da kutlanıyor; bir kutsallık atfediliyor bu güne Arap Aleviler tarafından.

O kutsallığın sebebi de Hazreti Musa'nın zaferi olarak kabul ediliyor.

Arap Alevilerde bütün peygamberlere farklı farklı atıflar vardır ve Kuranı Kerim'de geçen tüm peygamberlere inanılıyor ve onlara atfedilen çeşitli mitler veya tarihsel olaylar bir şekilde bayram olarak kutlanıyor. Arap Alevilerin bayramları böyle günler üzerinden anlamlandırılır. Bunlardan bir tanesi de 14 Ocak’tır ve Hazreti Musa'nın zafer günü olduğuna inanılır.

Musa'nın zalim firavundan halkını kurtardığı gün sayılır. Musa’nın emriyle Kızıl Deniz’in yarıldığı, firavun ve askerlerinin telef edildiği gün olarak kabul edilir 14 Ocak. Biz bugün zulmün bitişinin ve halkın kurtuluşunun zaferini kutluyoruz. Bir açıdan Hazreti Musa'nın zaferi diğer açıdan Firavun'un öldüğü gün olarak kabul ediliyor Şeyhler tarafından. O yüzden de bir bayram havası içinde kutlanır. Yeni yılın gelişi var ama onun yanı sıra bir bayram gibi kutlanır.

Bugün Arap Alevi toplumunda nasıl kutlanıyor, neler yapılıyor?

En önemlisi insanların bir araya gelmesidir. 14 Ocak sabahı erkenden küçük olanlar büyük olanların evlerine gider onların yeni yıllarını, bayramlarını kutlar.

Ras el-Seni neredeyse kibbi dediğimiz içli köfte ile özdeşleşmiştir. Kibbi başka zamanlarda da yapılır ama özellikle bugüne özgü bir yemek olarak bilinir ve yenir, misafirlere ikram edilir. Bunun dışında çeşitli tatlılar yapılır.

Herkes büyüklerinin evinde toplanır. 50-60 yaşında olsanız bile sizden büyük olanların evine gidersiniz.  

Büyüklere saygı, şeyhlere saygı gösterilir. Size dinen önderlik etmiştir kirveleriniz, amcalarınız ziyaret edilir. Hemen hemen tüm aileler bu adetleri yerine getirir.

Tabii ibadet de var. Gerçi özel bir ibadeti yoktur bugünün, genel olarak ziyaretlere gitmek gibi ritüelleri vardır.

Arap Enstitüsü olarak bir mesajınız var mı bugüne ilişkin?

Enstitü adına, ‘Dünyanın her yerinde yaşayan Arap Alevilerin bayramı mübarek olsun’ diyorum. Hepimizin bir arada olmasının zor olduğu günlerden geçiyoruz. Musa'nın zalimlere karşı zaferi bizim de ışığımız olsun. Hep beraber nice yeni yıllara... 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler