Rahip Brunson hakkında tahliye kararı

Ev hapsinde tutulan rahip Brunson'ın yargılandığı davanın dördüncü duruşması bugün görüldü. Mahkeme, Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi ve yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı.

Rahip Brunson hakkında tahliye kararı

İzmir'de, FETÖ ile PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson dördüncü kez hakim karşısına çıktı. Duruşmada iki tanık ifadelerini değiştirerek, 'FETÖ' ve PKK iddiaları konusunda birbirlerini suçladı. Brunson da hakkındaki iddiaları reddetti. Savcı, esas hakkındaki mütalaasında Brunson hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılmasını talep etti, 10 yıl hapis istedi. Karar için verilen aranın ardından mahkeme heyeti Brunson'a 3 yıl, 1 ay, 15 gün hapis cezası verdi. Hakkındaki ev hapsi kararı ve yurt dışına çıkış yasağı da kaldırılan Rahip Brunson tahliye edilecek.

Ne olmuştu?

Haber kanalı NBC, Türkiye ve ABD’nin rahip Brunson’ın serbest kalması konusunda anlaştığını iddia etmişti. Kanalın iki üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberine göre ABD, Brunson’ın serbest kalması karşılığında Türkiye üzerindeki ekonomik baskıyı hafifletmeyi vadetti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler