Rahip Brunson davasında tanıklar ifade değiştirdi: 'Beni yanlış anlamışsınız sayın hakim'

Adli kontrol şartıyla ev hapsinde tutulan rahip Brunson'ın yargılandığı davanın dördüncü duruşması bugün Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde oluşturulan mahkemede görülüyor. Duruşmada iki tanık ifadelerini değiştirerek, 'FETÖ' ve PKK iddiaları konusunda birbirlerini suçladı. Brunson da hakkındaki iddiaları reddetti.

Rahip Brunson davasında tanıklar ifade değiştirdi: 'Beni yanlış anlamışsınız sayın hakim'

Darbe girişiminin ardından gözaltına alınan Brunson, 9 Aralık 2016’da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Brunson hakkında ‘FETÖ’ye ve PKK’ya üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ten 15, ‘casusluk’tan da 20 yıl olmak üzere 35 yıl hapis cezası istenmiş, rahip 25 Temmuz’da sağlık sorunları gerekçesiyle ev hapsine alınmıştı.

Rahip bugün bir kez daha hakim karşısına çıktı. İddia makamının tanıkları, aleyhe verdikleri ifadeleri geri çekti.

NTV’den Merih Ak, canlı yayınca duruşma salonunda yaşananları anlattı.

Ak’ın aktarımları şöyle:

“Yaralanan terör örgütü üyelerinin İzmir’e getirildiği ve John Fowler’ın hastanesinde tedavi edildiği iddiası vardı. (Paralimpik milli sporcu) Büşra da ‘Bunu ilk kez duyuyorum’ dedi. Diana Fowler’ın Brunson’ın kilisesinin üyesi olduğu ve çıkmadığı yönünde iddialar vardı. Mahkeme başkanı, nereden bildiğini sordu. Büşra da ‘Gazeteden okudum’ dedi. Bunun üzerine ‘Hangi kiliseye gittiğini bilmiyorum’ diye konuştu.

Levent Kalkan, 15 Temmuz darbe girişimine katılan darbecilerin Alsancak’taki dua evinde saklandığını iddia etmişti. Yılmaz Demircan’dan duyduğunu söylemişti. Demircan ‘Bu evde sadece Korelileri gördüm’ dedi. Mahkeme başkanı Levent Kalkan’a döndü. O da ‘Ben böyle bir şey söylemedim, beni yanlış anlamışsınız’ dedi.  

‘Agit’, Brunson’ın yardımcısı olarak görülüyor. Kalkan, Agit’in PKK’nın bombacısı olduğunu, dağda eylemlere katıldığını öne sürmüş ve ev arkadaşı Volkan Sürer’den duyduğunu söylemişti. Sürer de ‘Ben aslında ondan (Kalkan’ı kastediyor) duymuştum bu iddiayı’ dedi.

Hakim, Levent Kalkan’a döndü. O da ‘Ben ondan duymuştum bu iddiayı, çok şaşırdım’ dedi.

Sürer ayrıca ‘Ben bombacı, bomba, terörist falan görmedim. Benim için tüm Suriyeliler teröristtir, ben milliyetçi bir insanım’ dedi.

Bugün söz savunma makamında. Mahkeme ara vermeden önce savunmanın ilk tanığını dinledi. Manisa’da bir kilise derneğinin başkanı. Gizli tanık Serhat vardı, Brunson’ın Manisa’da cemaat oluşturup para topladığını, bu paraların PKK’lılara, FETÖ’cülere dağıtıldığını iddia ediyordu. Savunmanın tanığı ‘Böyle bir şey yok, ben şahit olmadım’ dedi.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler