Rabia Naz’ın ailesinin avukatı: ‘Gizlilik’ kararı kasten öldürme suçlarında alınır

Giresun’un Eynesil ilçesinde 11 yaşındayken şüpheli şekilde yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma dosyasına ‘gizlilik’ kararı getirildi. Vatan ailesinin avukatı, bu kararın ‘kasten öldürme’ suçlarında getirildiğini belirterek, “İntihar yaftalaması dosyadan uzaklaştırılıyor” dedi.

Rabia Naz’ın ailesinin avukatı: ‘Gizlilik’ kararı kasten öldürme suçlarında alınır

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan'ın ölümüne ilişkin soruşturma dosyasına gizlilik kararı getirildi.

Rabia Naz Vatan'ın ailesinin avukatı Emel Bodur Kılıç, 22 Nisan 2019 tarihinde Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 153. Maddesi gereği dosyaya gizlilik kararı getirildiğini belirtti.

Öte yandan Anadolu Ajansı'nın haberine göre dosyaya erişim engeli getirildiği belirtildi. Rabia Naz'ın ailesinin avukatı gizlilik kararı ve erişim engelinin kanun maddelerinde farklı düzenlendiğini ve farklı şeyler olduğunu belirterek bu konuyla ilgili kendilerine tebligat yapılmadığını belirtti.

"Gizlilik kararı soruşturma aşamasında savcılığın talebiyle Ceza Hakimliğinin kararıyla verilir.

"Gizlilik kararı verilirken soruşturmanın selameti dikkate alınır. Dosyadaki bilgi ve belgelerin yayınlanması, kimi zaman soruşturmayı tehlikeye düşürebilir. Yani soruşturmanın ehemmiyeti açısndan gizlilik kararı verilmesi kanuna uygun.

"Burada önemli olan husus şu. 153. madde açıktır. Gizlilik kararının hangi suçlarda verileceği tek tek yazılmıştır. Bunların başında da kasten öldürme maddesi gelmektedir.

"İntihar yaftalaması dosyadan uzaklaştırılıyor"

"Rabia Naz Vatan ailesinin avukatı olarak bu kararı şöyle yorumluyorum; 11 yaşındaki hayat dolu bir çocuğa çirkin bir şekilde intihar kelimesini yakıştırmaya çalışmışlardı.

"Ama gelinen aşama gösteriyor ki, intihar olarak nitelendirilen bir soruşturmada gizlilik kararı alınamaz. Gizlilik kararı ancak kasten öldürme, cinayet dosyalarında alınabilir. Bunun için de intihar yaftalamasının dosyadan uzaklaştırılmaya başladığını yorumlayabiliriz."

Gizlilik kararına ilişkin dün kendilerine tebligat yapıldığını belirten avukat Bodur-Kılıç şöyle devam etti:

"Gizlilik kararı ile ilgili gerekçesi için talepte bulunmuştuk, ama 25'inde tarafımıza tebligat yapıldı. Detaylandırılmamış bir gerekçe. Soruşturmanın ehemmiyeti şeklinde yazıyor. Bu da zaten kanun maddesidir.

"Burada bizim için önemli olan husus şu. Adli Tıp Kurumu skandaldan öte bir rapor vermişti. Hiçbir soruyu, hiçbir talebi cevaplandırmamıştı. Bununla ilgili olarak özel mütalaalar alacağız.

"Bunun için de en önemli delil olan otopsi raporu ve keşif CD'sini istedik. Gizlilik kararından önceydi bu talebimiz. Bu nedenle gizliliği ihlal eden bir duruma sokmuyor.

"Kaldı ki kanunen bilirkişi raporları gizlilik kapsamında olmuyor. Keşif CD'si de bilirkişi raponunun bir dayanağı. Ancak bu talebimizi reddetti Savcılık. Avukatlar olarak red gerekçesini yazılı bir şekilde sorduk, henüz bir cevap alamadık." 

Ne olmuştu?

Giresun'un Eynesil ilçesinde 13 Nisan 2018'de evinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın ölümüne ilişkin farklı iddialar gündeme gelmişti.

Rabia Naz'ın ölümünün intihar ya da yüksek yerden düşme olduğu öne sürülürken baba Şaban Vatan kızının araba çarpması sonucu yaşamını yitirdiğini, AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli'nin devreye girmesiyle olayın üstünün kapatıldığını iddia etmişti.

Baba Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'nun yeğeninin kazayı gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

(Bianet)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler