Putin: Suriye'deki uçağımız kazayla düşürüldü, Türkiye ile yaşadığımız farklıydı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir uçaklarının Suriye hava savunması tarafından düşürülmesinin "trajik bir dizi kazanın sonucu" olduğunu söyledi. Putin olayın, Türkiye'nin Kasım 2015'te uçaklarını düşürmesiyle kıyaslanamayacağını belirtti. Daha önce Rusya İsrail'i, İsrail ise Suriye hükümetini suçlamıştı.

Putin: Suriye'deki uçağımız kazayla düşürüldü, Türkiye ile yaşadığımız farklıydı

Vladimir Putin, uçaklarının Suriye hava savunması tarafından düşürülmesini dikkatli şekilde incelemeleri gerektiğini söyledi.

Rus lider ülkesinin öncelikle Suriye'deki askeri personelinin güvenliğini sağlamayı hedefleyeceğini belirtti.

Putin ayrıca Rusya Savunma Bakanlığı'ndan daha önce yapılan İsrail'i suçlayıcı açıklamanın da kendisine danışılarak yapıldığını kaydetti.

Bakanlık dün akşam Akdeniz'de radardan çıkarak kaybolan uçağının Suriye hava savunması tarafından duyurmuş, olayla ilgili olarak İsrail'i suçlamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konashenkov, "İsrail pilotları, Rus uçağını bir kalkan olarak kullanarak Suriye hava savunma sistemiden gelen ateşe açık bir hale getirdi. Bunun sonucu olarak yüzeyi F-16'dan çok daha büyük olan Il-20 uçağı, S-200 savunma sisteminden gelen bir füze ile vuruldu" demişti.

Konashenkov, "İsrail'in provokatif ve düşmanca davranışına gerekli yanıtı verme hakkını saklı tutuyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Rusya daha önce İsrail'in operasyon ile ilgili olarak sadece bir dakika önceden haber verdiğini öne sürmüştü.

Rus uçağı

Netanyahu: Olayın sorumlusu Suriye,Rusya'yla tüm bilgileri paylaşabiliriz

Moskova Büyükelçisi Rusya Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan İsrail ise olaydan Suriye hükümetini sorumlu tutuyor. İsrail, İran ve Hizbullah'ı da "suç ortakları" olarak nitelendiriyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada, İsrail'in olaydan Suriye'yi sorumlu tuttuğu ve Rusya'ya "soruşturma için gerekli tüm bilgileri paylaşmayı" önerdiği belirtildi.

Netanyahu görüşme sırasında Putin'e, "İsrail'in, İran'ın Suriye'deki askeri konumunu güçlendirmesini durdurmaya kararlı olduğu" mesajını iletti.

Yapılan açıklamaya göre iletilen bir diğer mesaj da İran'ın Hizbullah'a İsrail'e karşı kullanması için ölümcül silahlar aktarma teşebbüslerinin durdurulacağı.

Trump: Suriye düşürmüş gibi duruyor

ABD Başkanı Donald Trump ise konuyla ilgili, Rus uçağını Suriye'nin düşürdüğünü düşündüğünü açıkladı.

Polonyalı mevkidaşı ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Trump, "Bulgulara baktığımda bana Rus uçağını Suriye düşürmüş gibi geliyor. 14 kişinin öldüğünü anlıyorum ve bu çok acı ama maalesef bu oluyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rus uçağının düşürülmesinin "talihsiz bir olay" olduğunu ve Suriye sorununa siyasi bir çözüm bulunması gerektiğini bir kez daha hatırlattığını söyledi.

Pompeo yayımladığı yazılı açıklamada, "bölgeye bir tehdit" olarak tanımladığı, İran'ın Suriye'ye "provokatif" bir şekilde silah aktarımına son verilmesi çağrısı da yaptı.

Ilyushin-20 tipi uçakta 14 kişi bulunuyordu. Rus uçağı, Pazartesi akşamı Lazkiye'deki üssüne dönerken Suriye kıyısından 35 kilometre dışarıda radardan gözden kaybolmuştu.

Kıyı şeridinde İsrail'in 4 F-16 jeti de uçuyordu.

Fransa: İsrail'in saldırısına katılmadık

Öte yandan, Rus TASS haber ajansı, Fransız fırkateyni Auvergne'dan da roket saldırısı düzenlendiğini iddia etti. Fransa ise iddiayı reddetti.

Uçaktaki 14 kişinin akıbeti henüz bilinmiyor.

Aralık 2016'da da Suriye'ye giden Kızıl Ordu korosunun şarkıcıları ve müzisyenlerini taşıyan uçak Karadeniz'de düşmüş, 96 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu yıl Mart ayında ise Rus askeri nakliye uçağı Lazkiye'deki Hmeymim Hava Üssü'ne inerken düşmüş, 39 kişi ölmüştü.

BBC Türkçe

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler