PTT'de 6.6 milyon TL'lik usulsüzlük

PTT'nin temsil gideri olarak gösterdiği 6.6 milyon TL'nin kişisel harcamalarda kullanıldığı belgelendi.

PTT'de 6.6 milyon TL'lik usulsüzlük

Sayıştay Raporları, PTT'de milyon TL'lik bir yolsuzsuzluğu gözler önüne serdi.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre PTT’nin 2016’da yaptığı temsil ve ağırlama giderleri 6.6 milyon TL. Ancak kurum, temsil gideri olarak gösterdiği bu rakamları raporlarken, tören, açılış gibi temsil gideri kalemlerine yer vermedi. 

Kişisel ihtiyaç vurgusu

Sayıştay raporunda 6.6 milyon TL'lik 'temsil gideri'nin kişisel ihtiyaçlar için yapıldığı vurgulandı.

Müdürlerin masrafı dudak uçuklattı

Sayıştay'ın hazırladığı raporlara göre, 2016'nın Mart ayında PTT Genel Müdürlüğü görevine getirilen Kenan Bozgeyik, tören, temsil ve ağırlama giderleri adı altında 8 ay içinde 478 bin lira, önceki Genel Müdür Harun Maden'in ise 4 ayda 273 bin lira kişisel harcama yaptığı ortaya çıkarıldı.

İki genel müdürün maaşları haricinde 2016 yılında yaptığı harcamaların toplama 750 bin lirayı buldu.

Eşarp, şal, gıda, çocuk ayakkabısı, tatil

PTT'de genel müdür ve yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere belirli kadrolara tahsis edilen tören, temsil ve ağırlama giderleri kapsamında kıyafet, çocuk ayakkabısı, gıda, eşarp, şal, yılbaşı tatili gibi kişisel harcamaları kullanıldığı ortaya çıktı.

Sayıştay temsil giderlerinin içinde tören, toplantı, milli bayramlar, kuruluş yıldönümü, açılışlar gibi etkinliklerin olmadığına dikkat çekti.

Harcamalar yüzde 34 arttı

PTT'nin kurum olarak yaptığı temsil ve ağırlama giderlerinin toplamı ise 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 34.7 oranında artışla 6 milyon 600 bin liraya çıktı.

Gümüş, altın alımı, otel konaklama

Yapılan harcamalarda daha çok kıyafet alımına rastlanırken, yüklü miktarda market alışverişi, gümüş takı, altın, otel konaklamaları gibi çok sayıda kişisel harcamanın yapıldığı belgeleriyle ortaya çıktı. 

'Genel müdürün kişisel harcamaları' notu

 Sayıştay raporunda harcamalarla ilgili olarak “Genel Müdürlük makam harcamalarının büyük bir kısmının Genel Müdür'ün kişisel harcamalarının olabileceği değerlendirilmektedir” denildi.

Sınırsız harcama yetkisi 

Daha önce yönetim kurulu üyeleri ve başkan için aylık 2.750 lira olarak belirlenen temsil ve ağırlama gideri harcamaları Aralık 2015'te yönetim kurulu kararıyla değiştirildi.

Yeni düzenlemede genel müdüre 'sınırsız' harcama yetkisi verilirken, diğer kadroların kullandığı temsil giderleri de artırıldı.

Yapılan denetimde bir daire başkanının ise Ankara Kızılay'daki balık pişirme evinden, bir yılda 133 kez balık alıp, toplam 9.414 lira harcadığı ve faturaları da PTT'ye ödettiği belirlendi.

Denetçilere hakaret etti

Öte yandan toplantı bitiminde PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik'in Sayıştay denetçilerine hakaret ettiği ve rapora yansıyanların art niyetli olduğunu söylediği Sayıştay denetçileri tarafından ifade edildi.

2015'te ne oldu

PTT'deki yolsuzluğu CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyesi Atilla Sertel, açıkladı.

Sertel, konuyu PTT KİT Alt Komisyonu Toplantısı'nda da dile getirdi. PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik'ten bu harcamaları açıklamasını istedi.

Sertel, PTT Genel Müdürü Bozgeyik ve önceki Genel Müdür Harun Maden'in tören, temsil ve ağırlama gideri altında kendilerine ayrılan bütçeyi kişisel harcamaları için kullandıklarının Sayıştay raporlarına ayrıntılı olarak yansıdığını ifade etti.

Sayıştay, raporundaki bir başka ayrıntı ise Harun Maden'in 2015'te ne kadar harcama yaptığı bilinmemesi oldu. Raporlara sadece 2016'nın ilk üç ayında 273 bin lira harcama yaptığı yansıdı.

Etiketler: PTT, milyon, Usülsüzlük

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler