'PTT çalışanlarının dayanacak gücü kalmadı'

PTT Çalışanlarının Ramazan Bayramı izinleri koronavirüs gerekçesiyle iptal edildi. KESK Haber-Sen MYK üyesi İbrahim Damatoğlu, PTT emekçilerinin dayanacak güçleri kalmadığını söyledi.

'PTT çalışanlarının dayanacak gücü kalmadı'

Salgın alışveriş ve kargo şirketlerini hareketlendirirken iş yükü artan PTT emekçilerinin Ramazan  Bayramı izinleri de iptal edildi. Salgına özgü gibi görünsede izin iptali rutin bir uygulamaya dönüştü.

PTT işçilerinin bayramda da çalıştırılacağını açıklayan KESK Haber-Sen MYK Üyesi Genel Örgütlenme Sekreteri İbrahim Damatoğlu, PTT emekçilerinin dayanacak güçleri kalmadığını söyledi.

Toplumsal haber sitesine konuşan Damatoğlu, “PTT’nin bayramlarda personeli çalıştırma kararını düzeltmek için gerek meşru ve fiili haklarımızla gerekse hukuksal mücadelemizle de mücadelemizi vereceğiz” dedi.

Damatoğlu, salgın döneminde büyük bir risk alarak salgın sürecinde tam anlamıyla koruyucu ekipmanları dahi olmadan, mesai saatleri dışında, hatta hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri gece geç saatlere kadar çalışarak, birçok sosyal ve maaş ödemelerini konutlara giderek gerçekleştiren, bunun yanında asli görevleri olan posta ve kargo dağıtımını da yapan PTT emekçilerinin, PTT yönetiminin son yıllarda alışkanlık haline getirdiği resmi bayram tatilinde çalıştırma uygulamasına yine maruz kaldığını belirtti.

 

'Yönetim iş yeri barışını bozuyor'

Damatoğlu şunları söyledi:

PTT emekçilerine, geçtiğimiz günlerde koronavirüs pandemi sürecinde gösterdikleri üstün çalışmaları nedeniyle, kurum tarafından bir lütuf gibi ödenen 2000 TL ek ödeme de böylece emekçilerin burnundan fitil fitil getirildi. PTT çalışanları artık mutsuz ve kendilerini 21.yüzyılda modern köle gibi gören anlayıştan şikayetçiler. Gelecekleri için de endişelilerdir. Kurumda liyakatın yok edilerek, yandaşçılık ve adam kayırma sonucu ile başlayan yönetimsel idari sorunlar sebebiyle, PTT halka kaliteli ve kamusal hizmet vermekte zorlandığı gibi baskıcı ve cezalandırıcı yöntemlerle de kurumda iş barışını her geçen gün bozmaktadır.

Bayram tatilini aileleri ile birlikte dinlenerek geçirmek isteyen PTT emekçilerinin resmi bayram tatilleri gasp edilmektedir. Oysa Anayasamızda açıkça ifade edildiği üzere, “Dinlenmek çalışanların hakkıdır.” ibaresi de görmezden gelinmiş, çiğnenmiştir. Bu tip uygulamalar açıkça hukuka ve çalışma ilkelerine aykırıdır. PTT yönetimi, kurumda sosyal programlamalarda olması gerektiği gibi çalışma hayatında da, çalışanların başlıca sorunları ile bütünlük içinde çalışma hayatı ilkelerini oluşturabilmek için sendikalarla ortaklaşması gerekirken, adeta kulaklarını tıkayarak, sendikalar ile ortaklaşmadan bu tip kurallarla uygulamalar yaparak, kurumda iş barışını, huzur ve mutlu ortamda çalışma koşullarını da olumsuz yönde etkilemediği gibi PTT emekçilerinin aidiyet duygularını da olumsuz yönde etkilemektedir.

 

'PTT bunu alışkanlık haline getirdi'

PTT emekçilerini koronavirüs süresince zaten ezdiğiniz kadar ezdiniz. Artık yeter! Kurumu daha da kamuoyunda zedelemeyin. Bizler, insanız ve insanca bir çalışma ortamında, demokratik ve adaletli bir şekilde görev yapmak istiyoruz. Yetkinizi kötüye kullanıp, yıllarca eksik personele rağmen gece gündüz canla başla çalışan PTT emekçilerini artık ezmeyin, yıldırmayın. PTT emekçisinin dayanacak gücü kalmamıştır. Görün artık bunu. PTT emekçisini hiçe sayan, görmeyen, dinlemeyen tüm uygulamalar son bulana kadar mücadelemize devam edeceğiz. PTT’nin alışkanlık haline getirdiği, yasal dinlenme günü olan bayramlarda personeli çalıştırma kararını düzeltmek için gerek meşru ve fiili haklarımızla gerekse hukuksal mücadelemizle de mücadelemizi vereceğiz.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler