Prof. Dr. Azap: Grip aşısı dolaylı olarak Covid-19’a karşı koruyucu

Ata Soyer Sağlık ve Politik Okulu’nun derlediği 12 Ağustos tarihli Korona Günlükleri’nde Prof. Dr. Özlem Kurt Azap’ın mevsimsel grip dönemi yaklaşırken 6 aydan büyük herkesin aşılanması gerektiği doğrultusundaki uyarısına da yer veriliyor.

Prof. Dr. Azap: Grip aşısı dolaylı olarak Covid-19’a karşı koruyucu

SiyasiHaber

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği’nden (KLİMİK) Prof. Dr. Özlem Kurt Azap koronovirüs salgını nedeniyle mevsimsel grip dönemi yaklaşırken 6 aydan büyük herkesin aşılanması gerektiğini belirterek “Önceki dönemde risk gruplarının mutlaka aşılanması gerektiğini söylüyorduk, şimdi tüm toplumun ücretsiz aşılanması gerektiğini vurguluyoruz. Çünkü grip geçiren biri Covid-19 geçirirse daha ağır seyredecektir” dedi.

“Tabip odalarından aldığımız veriler gösteriyor ki tüm Türkiye’de olgular çok artmış durumda” diye konuşan Prof. Dr. Azap, her yıl influenza mevsiminde dünyada yaklaşık 500 bin kişinin hayatını kaybettiğini, şimdi bunun üstüne Covid-19’un eklendiğini ve iki hastalığın birlikte yaşanmasının Covid-19 açısından nasıl sonuçlara yol açtığı bilinmemekle birlikte olası kötü senaryonun ağır seyretmesi olduğunu söyledi.  Azap olası kötü senaryo olasılığı nedeniyle, geçen yıl geç temin edilen grip aşısının bu yıl bir an önce temin edilmesi ve 6 aydan büyük herkese aşı yapılması gerektiğini belirtti.

Brezilya’da yapılan çalışmada grip aşısının dolaylı olarak Covid-19’a karşı koruyucu olduğunu söyleyen Azap, “en azından influenzadan korunmada önemli, sağlık çalışanları ve tüm topluma ücretsiz olarak uygulanmalı. Ayrıca zatürree aşısı da risk gruplarına yapılmalı” dedi.

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu 12 Ağustos tarihli Korona Günlükleri’nin tamamı için TIKLAYIN

(Kaynak: Cumhuriyet)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler