Pontos Rum Soykırımı 100. yılında etkinliklerle anılacak

Yunanistan Pontos Dernekleri Federasyonu (POE) Pontos Rum Soykırımı’nın 100. yıldönümünde gerçekleştireceği çeşitli anma etkinlikleri için hazırlanan logonun tanıtımını yaptı.

Pontos Rum Soykırımı 100. yılında etkinliklerle anılacak

SiyasiHaber

POE, 9 Aralık 2018 Pazar günü Selanik’teki Grand Hotel’de Pontos Rum Soykırımı’nın 100.yıldönümü nedeniyle hazırlanan logonun tanıtımını yaptı. 

Logo’nun tasarımcısı Konstantin Karakasidis logo ile ilgili bir sunum yaptı ve logoyu nasıl oluşturduklarını açıkladı. İlham aldıkları fotoğrafları gösterdi. Logo’da yer alan sembollerin neyi ifade ettiklerini açıkladı. 

Karakasidis, yaptığı konuşmada, soykırımların bir daha olmaması için 1919 yılında yaşanan Pontos Rum Soykırımı’nın dile getirilmesi ve bu tarihle hesaplaşılması gerektiğine de vurgu yaptı.

100. yıl anma etkinlikleri

Federasyon yöneticileri ise 2019 yılı içinde 100. yıl ile ilgili yapılacak etkinliklere ilişkin bilgiler verdi. 2019 yılında Yunanistan çapında düzenlenecek Maraton yarışlarına bu logo ile katılınacağını, soykırım temalı sinema festivallerinin düzenleneceğini, kan bağışı ve ağaç dikimi gibi etkinliklerin gerçekleştirileceğini söylediler. Ayrıca soykırımın tanınması için ise çeşitli konferans ve mitinglerin organize edileceği belirtildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler