Polisten hakkını arayan işçiye: ‘Askerimiz Afrin’de, fedakarlık yapın’

Betra Prefabrike A.Ş’de üç işçinin işten atılmasına tepki olarak diğer işçiler dayanışma eylemi düzenledi. Polis, “OHAL var, askerimiz Afrin’de, siz fedakarlık yapacaksınız” diyerek eylemin doğru olmadığını söyledi.

Polisten hakkını arayan işçiye: ‘Askerimiz Afrin’de, fedakarlık yapın’

Sakarya Pamukova’da Betra Prefabrike A.Ş’de DİSK/Cam Keramik-İş’e üye olan üç işçinin işten atılması üzerine mesai arkadaşları üretimi durdurmuş, işten çıkarılan mesai arkadaşlarının atılmasını engellemek için dayanışma gösteren işçiler fabrikadan çıkmama eylemi başlatmıştı.

Evrensel’in haberine göre, işçiler sabah saatlerinde fabrikanın giriş kapısına gelerek açıklama yaptı. İşten çıkarılan işçilerden 3’ünün sözlü olarak işten atıldığını belirten işçiler “Yazılı, imzalı bir belge yok. Biz de arkadaşlarımızın yazılı bir belge gelmeden, tebligat gelmeden çıkmayacağını belirttik. Bilmiyoruz bekliyoruz, zor mu kullanacaklar, yoksa müdahale etmeyecekler mi bekliyoruz. Ama biz arkadaşlarımızın arkasındayız. Bırakmayacağız, o yazılı tebligat gelmediği sürece. Tebligat filan ortada yokken, ‘çıkışınız verildi, gidin’ diyorlar” dedi.

“Bunlar çözüm değil, burayı dağıtmak istiyorlar”

İşçilere konuşan Cam Keramik-İş Genel Sekreteri Ergin Ay “Arkadaşlar, bizler haklarımızı biliyoruz, anayasal haklarımızı kullanıyoruz. İşverinin işçiyi çıkarması için belli gerekçeleri olması lazım ve bunu da işçiye yazılı olarak bildirmesi lazım. Yasa bu kadar açık ve nettir. 3 arkadaşımızın atılması burada çözüm getirmeyecek, bunu anlamak istemiyorlar. Çözümün yolu açık. Bir adım atacaksınız, oturulup konuşulacak sorun çözülecek. Ama bunlar çözüm istemiyor. Burayı dağıtmak istiyorlar. Bu üç kişiden sonra 5 kişiyi atacaklar, daha sonra 3 kişiyi atacaklar. Böyle bir dünya yok. İşverensin kral değilsin, padişah değilsin. Padişahlık dönemi bitti” dedi.

İşçiler Ay’ın konuşmasına “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganlarıyla destek verdi.

İşçiler polis zoruyla fabrika dışına çıkarıldı

Cam Keramik-İş Genel Sekreteri Ergin Ay, işçi aileleri ve gazetecileri fabrika önünden uzaklaştıran polis, işten atıldığı sözlü olarak bildirilen üç işçiyi zor yoluyla fabrika dışına çıkardı. Bunun üzerine işçiler anlaşma olmadığı takdirde işbaşı yapmayacaklarını belirterek eyleme devam edeceklerini söyledi.

“Askerimiz Afrin’de siz fedakarlık yapacaksınız”

Üretimi durduran işçilere konuşan Pamukova Emniyet Müdürü Yardımcısı hükümetin OHAL bahanesi ile grevleri durdurmasına paralel olarak işçilerden fedakarlık istedi. Emniyet müdür yardımcısı, işçilerin “Bizi zorla mı sokacaksınız fabrikaya, siz patrondan daha patronsunuz” demesi üzerine “OHAL var, askerimiz Afrin’de siz fedakarlık yapacaksınız” dedi. Bunun üzerine işçiler de “Fedakarlığı patron yapsın”diye cevap verdi.

Arabulucu olarak fabrikaya giden CHP İl Başkanı Isır, eylemden dolayı kimsenin kaybının olmayacağı, kesinlikle ücretlerde iyileştirme sağlanacağı ve atılan işçilerin durumunun görüşüleceği sözünü aldığını belirterek, anlaşmaya kefil olduğunu söyledi. Bu teklifi kabul eden işçiler işbaşı yapma kararı aldı.

Emniyet Müdür Yardımcısı patronun ortağı gibi hareket ediyor

İşçilerin direnişi ile ilgili gelinen aşamayı Evrensel’e değerlendiren Cam Keramik-İş Genel Sekreteri Ergin Ay şunları söyledi:

Tamamıyla işçi arkadaşlarımızın dirençli duruşuyla kazanımdır. Taleplerimizin çoğu karşılık bulmamıştır ama bunu bir adım olarak görüyoruz. Bu nedenle işçi arkadaşlarımızın ortak kararıyla üretime başlıyoruz. İşten atma olmayacak, ücretlerde iyileştirme sözü verdiler. Atılan arkadaşların geri alınması ya da haklarının ödenmesi üzerine görüşmeler olacak. İşçiler yola sendikasız başlamışlardı, daha örgütlü şekilde devam edecekler

Tamamıyla işverenle emniyetin iş birliği var. Emniyetin fabrikada işçi çıkartmak gibi bir yetkisi yok. “Çalışmak zorundasınız. Bu yaptığınız devlete ayıptır” gibi abuk subuk alakasız şeyler söylüyorlar. İşçilerin kararlı direnişi de sürdürüyor. İçeride üretim başlamış değil. Görüşmeler sürüyor. “Saat 16.00’ya kadar işbaşı yapmazsanız çıkışınız verilecek” denildi. Bütün çabalarımıza rağmen işveren adım atmamakta ısrar ediyor. Kanunları da çiğniyor, bu noktada durdukları sürece biz de duracağız. Hodri meydan dedik. Emniyet aileleri ve beni işçileri kışkırttığımızı savunarak fabrika kapısından uzaklaştırdı. Emniyet müdür yardımcısı patronun ortağı gibi hareket ediyor.

Etiketler: Sakarya, işçiler, Afrin

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler