Polisleri tutuklayın... Hepsini tutuklayın...

George Floyd polislerce katledildi. Gösteriler Amerika'yı kasıp kavuruyor. Bir aktivist çözüm yolunu olanca içtenliğiyle ortaya koyuyor: "Polisleri tutuklayın. Hepsini tutuklayın. Sadece bazılarını değil, sadece Minneapolis’dekileri değil. Tüm şehirlerde, Amerika’nın tamamında, siyahilerin katledildiği bütün şehirlerde, tüm şehirlerde tutuklayın.

Polisleri tutuklayın...  Hepsini tutuklayın...

George Floyd polislerce katledildi. Gösteriler Amerika'yı kasıp kavuruyor. Bir aktivist çözüm yolunu olanca içtenliğiyle ortaya koyuyor: "Polisleri tutuklayın.  Hepsini tutuklayın. Sadece bazılarını değil, sadece Minneapolis’dekileri değil. Tüm şehirlerde, Amerika’nın tamamında, siyahilerin katledildiği bütün şehirlerde, tüm şehirlerde tutuklayın. Her yerde tutuklayın."  

Minneapolis’te dün gece yapılan basın açıklamasında konuşan isimlerden biri de insan hakları savuncusu Until Freedom (Özgürlük Gelene Kadar), Women’s March (Kadınların Yürüyüşü) inisiyatiflerinin kurucusu Tamika Mallroy. Mallroy'un konuşmanın tam metni şöyle: 

Target’i yakıp yıkmışlar umurumda değil. Çünkü Target’in sokaklarında bizim yanımızda olması, hakkımız olan adaleti bizimle araması lazım. AutoZone firması Philando Castile arabasında vurulduğu zaman neredeymiş? Ki bu onların kelime anlamıyla uzmanlık alanı. Neredelermiş?

Eğer halkın savunmasına gelmiyorsanız, insanları sorgulayamazsınız. Genç insanlar ve hayal kırıklığına uğramış diğerleri sizin para verdiğiniz insanlar tarafından provoke edildiğinde bizi sorgulayamazsınız. Provokatörlere para veriyorsunuz. Aramızda olmaları için, halkın arasına karışıp, taş atsın, camları kırsın, binaları yaksın diye para verdiğiniz provokatörler… Gençler işte bunlara tepki gösteriyor. Öfkeliler ve bunları durdurmanın kolay bir yolu var. Polisleri tutuklayın.  Hepsini tutuklayın. Sadece bazılarını değil, sadece Minneapolis’dekileri değil. Tüm şehirlerde, Amerika’nın tamamında, siyahilerin katledildiği bütün şehirlerde, tüm şehirlerde tutuklayın. Her yerde tutuklayın.  Bütün mevzu bu. İşinizi yapın. Dediğinizi yapın.

Bu ülkenin güya herkes için özgürlükler ülkesi olması gerekiyor. Bu ülke siyahiler için hiçbir zaman özgür bir yer olmadı ve artık yorulduk. Bize yağmadan bahsetmeyin. Yağmacı sizlerseniz. Amerika bizi yağmaladı. Amerikalılar buraya ilk geldiklerinde Amerikan yerlilerini yağmaladı. Yani yağma sizin işiniz. Bunu biz sizden öğrendik. Şiddeti biz sizden öğrendik. Biz şiddeti sizden öğrendik. Şiddet bizim, sizden öğrendiğimiz bir şeydi. Eğer bizim daha iyisini yapmamızı istiyorsanız, lanet olsun daha iyisini siz yapın.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler