Polis HDP seçim aracına 'suç yok' demesine rağmen el koydu

Mardin Mazıdağı'nda polis "suç yok" demesine rağmen HDP'nin seçim aracına el koydu.

Polis HDP seçim aracına 'suç yok' demesine rağmen el koydu

HDP Mardin milletvekilleri Mithat Sancar, Pero Dündar, Tuma Çelik ve Ebru Günay ile Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları Ahmet Türk ve Figen Altındağ'ın da aralarında bulunduğu HDP'li grubun dün kırsal mahallelerde ziyaretlerde bulunmak için Mazıdağı'na geçtiği sırada polis noktasından HDP'lilere kimlik kontrolü yapılmak istendi, heyetin itirazı üzerine bu kez araçlar aranmak istedi.

Buna da tepki gösterilince, polisler önce konvoyun arasında "bombalı araç karışmış olabileceği" iddiasında bulundu, ardından aracın aranmasına engel olununca seçim anons aracına el konuldu.

Gerekçe olarak, "yasak yayın bulundurduğu" ve "örgüt propagandası içeren şarkılar çaldığı" gösterildi. Polisler, yapılan itirazlar sonucunda ise araçla ilgili "ihbar olduğunu" iddia etti.

Yaşanan tartışmanın ardından HDP Milletvekili Ebru Günay, polislerden savcılık kararı ile araca el konulmasına dair gerekçelerini de içeren tutanak istedi.
Polis amirinin yanıtı ise "Ben bu araca yazılı önceden ne alabilirim. Yani araçla ilgili hiçbir suç yokken. Şu an suça karıştığı iddiası var yani" oldu.

(ETHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler