Pogrom ve bugünün faşistleri

HÜSEYİN ŞENOL yazdı: “79 yıl sonra bu dönemde de, Almanya, Türkiye ve dünyanın birçok bölgesinde, 9 Kasım 1938’de yaşanan ‘Pogrom geceleri’, bazen aynı şiddette, hatta bazen de o dönemdeki dozajından ağır bir şekilde devam ediyor.”

Pogrom ve bugünün faşistleri

HÜSEYIN ŞENOL

Bundan 79 yıl önce, 9 Kasım'ı 10 Kasım'a bağlayan gece, tarihin sayfalarına kapkara bir leke olarak yazıldı.

79 yıl önce bugün, 9 Kasım 1938, gece yarısına bir kaç dakika kala gestapo şefi Müller’in emriyle, o gece Almanya’nın her yerinde, Nazi SS ve SA’lar saldırıya geçiyor. İmparatorluk sınırları içinde 7 bin 500’ü aşkın Yahudi’nin işyeri yağmalanıyor, 267 sinagog yakılıyor. 26 bin Yahudi tutuklanıp, toplama kamplarına gönderiliyor. 400 Yahudi öldürülüyor veya intihara sürükleniyor, binlercesi ağır yaralanıyor…

Holokost’un başlamasını temsil eden ve beş yıldan fazla süren ırkçı ayrımcılık ve zulmün zirveye çıktığı dönemin habercisi olan, kıyım ve katliamın yaşandığı gece, bu gece…

Naziler, çıkardıkları yangının alevleri binaların kırılan camlarında parlarken büyük bir “keşifte” bulunuyor. Bu kıyım ve katliam gecesine, bütün insani değerlerle alay edercesine “Kristal Gece” (Kristallnacht) adını veriyor. Yağmalanan malların arasında altın, mücevherata ve bu tür malların doğal olarak bir kristal gibi parlaması nedeniyle de bu isim kullanılmış, böylece Almanya halkı genelde yoksulluk ve işsizlik içinde olduğu halde, bu halkın bir parçası olan Yahudilerin ise varlıklı oldukları imajını yaratarak Yahudilere karşı düşmanlık yaratılmak istenmiştir.

Fakat o gün olduğu gibi bugün de, Almanya’daki ilerici ve demokrat kesimler bu geceyi “Pogrom Gecesi” olarak adlandırmışlardır. Gecenin asıl amaç ve anlamına uygun düşen, bir ırk veya din üzerinde baskı ve kıyımı içeren “Pogrom” (Toplu kıyım, katliam) tanımlaması doğrudur.

9 Kasım günü, Almanya-Polonya sınırında sefillikten ve açlıktan intihar eden bir Polonyalı'nın Paris’te yaşayan oğlu Herschel Grynszpen, Almanya'nın Paris'teki büyükelçisi Ernst von Rath'a bir suikast düzenledi ve öldürdü. Nazilerin Propaganda Bakanı Joseph Goebbels, bu olayı fırsat bilerek Nazi örgütüne Yahudilere saldırı emri verdi. Almanya faşizmi bunu gerekçe göstererek, aynı günün gecesi “Alman halkı intikam alıyor” propagandasıyla SS’ler ve SA’lar eliyle halkı mobilize edebilmek için ırkçı duyguları da körükleyerek, zaten planlanmış olan bu yağmalama eylemini gerçekleştirmiştir.

1938’de henüz savaş ilan edilmemiş olduğu için, bu katliam girişimi Almanya halkının savaşa mobilize edilebilmesinin de bir provasıdır. Ve Naziler bunda başarılı da oldular.

Almanya’nın soykırım tarihinde, bu gece önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye gibi, birçok ülkedeki soykırımları örnek alan Naziler, aynı zamanda diğer faşist hareketlere de örnek olmuşlardır.

Soykırımlar devam ediyor

79 yıl sonra bu dönemde de, Almanya, Türkiye ve dünyanın birçok bölgesinde, 9 Kasım 1938’de yaşanan “Pogrom geceleri”, bazen aynı şiddette, hatta bazen de o dönemdeki dozajından ağır bir şekilde devam ediyor.

Almanya’daki ırkçılık, mülteci yurtlarına saldırıyor, yakıyor yıkıyor… Tarihi boyunca, soykırım ve katliamlara imza atan Türkiye’deki ırkçılık da, dünyadaki ırkçı hareketlerden geri durmuyor, en azgın bir biçimde bunu sürdürüyor. Bu günlerde Kürtlere yapılan saldırı ve linç girişimleri bunun en canlı ve yakın örneğini oluşturuyor.

Türkiye'de devlet faşistleşiyor

Türkiye'de halkın vekilleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, parti başkanları, belediye başkanları, gazeteciler, politikacılara karşı siyasi soykırım tüm hızıyla devam ediyor. On binlerce muhalif, tüm demokratik haklarından yoksun, hapiste tutsak tutulmakta, her türlü insanlık dışı uygulamaya maruz kalmaktadır.

15 Temmuz 2016 Erdoğan Darbesi'yle soykırımlar tüm hızıyla devam etmekte. Olağanüstü Hal (OHAL) ortamında Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ülkeyi tamamen bir hapishane ortamına çevirdiler. Faşist AKP eliyle, devlet de hızla "faşist diktatörlüğe" doğru gitmektedir.

Toplumun tüm katmanlarının faşizan biçimde örgütlenmesi tüm hızıyla sürüyor. İslamcı faşizm adım adım tırmandırılıyor. Yani faşizmin devletleşmesi, an meselesi.

Avrupa'da ırkçılık tırmanıyor

Tüm Avrupa'da tırmanan ırkçılık rüzgarı, geçtiğimiz 24 Eylül'de gerçekleşen Genel Seçimlerde Almanya'da da yüzünü gösterdi. Nazi döneminden sonra, Almanya tarihinde ilk kez faşist bir parti Federal Meclis’e girmiş oldu. Hem de yüzde 13'le ve 94 milletvekiliyle.

Bazı bölgelerde durum daha da vahim. Evet bazı bölgelerde, özellikle de Bavyera eyaletinin çok yerinde AfD'nin aldığı oy oranı yüzde 20'lere kadar varıyor. Daha da endişe verici olanı ise, Almanya'nın doğusunda AfD'nin genelde yüzde 20'den de fazla, bazı yerlerde de yüzde 30'a yakın oy alması oldu.

Düşünsenize, karşılaştığınız her üç-dört kişiden biri faşist. Yani bunlar, yolda, okulda, fabrikada, dairede her yerde.

1945'te Hitler faşizminin yıkılışından, 'yeni' Almanya'nın kuruluşundan sonra ilk defa faşist bir parti, hem de yüzde 13'le ve 94 faşistiyle Federal Parlamento'ya girmiş oldu. Şehir ve eyalet meclislerinde bazı dönemlerde yer alabilen faşistlerin, ilk kez genel meclise ve bu kadar güçlü biçimde girecek olmasının büyük şaşkınlığını yaşıyor Almanya. Önceden büyük oranda tahmin edilmesi durumu biraz yatıştırmış olabilir. Ama önümüzdeki dönem, her şeye rağmen ilk şaşkınlığı üzerinden atacak olan Almanya'da büyük kitlesel anti-faşist gösterilere şahit olacağız.

AfD'li vekiller, belki Naziler gibi kahverengi takım elbiseleriyle gelmeyecekler ama, Federal Meclis'in rengi "kahverengi"ye, çamura bulaşmış oldu (Nazi döneminde, faşist Nazi milletvekilleri parlamentoya kahverengi üniformalarıyla giriyorlardı). İçlerinde çok sayıda aktif neo-nazinin olduğu bilinen, çok kereler de ispatlanan bu partinin söylemleri, 'en faşist' parti olarak bilinen NPD'nin söylemlerinden farklı değil.

AfD, ırkçı hareket PEGİDA ile bağlantılı

Almanya’daki Berlin Hür Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesi Öğretim Üyesi ve 'aşırı sağ' uzmanı Prof. Dr. Hajo Funke, genel seçimde ciddi oranda oy alarak ilk defa Federal Meclis’e (Bundestag) girmeyi başaran ırkçı “Almanya için Alternatif” (AfD) partisinin, İslam ve göçmen karşıtı “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA) hareketiyle çok yakın bağlantıları olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Funke geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “AfD’nin PEGIDA hareketiyle çok yakın bağlantıları var. Fiilen birbirine çok benziyorlar. AfD’liler onlarla işbirliği yapmadıklarını söylüyor ama çoktan işbirliği içindeler” diyerek, AfD'nin nereden, nasıl yükseldiği konusunda önemli işaretler veriyor.

Yine PEGIDA hareketi Almanya'nın Dresden kentinde, kuruluşunun 3’üncü yılında, 28 Ekim'de gösteri düzenledi. Irkçı PEGIDA'nın gösterisine yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Irkçı “Identitaere Bewegung” adlı grubun işaretlerinin de taşındığı bu gösteride, faşist parti AfD'den milletvekilleri Heiko Hessenkemper ve Jens Maier de yer aldı. PEGIDA grubu, ilk eylemini 20 Ekim 2014 tarihinde Dresden'de düzenlemiş, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 12 kişi tarafından organize edildiği öne sürülen bu gösteriye 350 kişi katılmıştı.

İlk gösteriden sonra pazartesi günleri yapılan gösterilere katılanların sayısı sürekli artarak 2015’in Ocak ayı ortasında 25 bine çıkmıştı. Ancak daha sonra bu gösterilere katılım azalmış, ilerleyen aylardaki katılımın bin 500 ila 2 bin arasında olduğu belirtilmişti.

PEGIDA'nın geçen yıl 2'nci yıldönümünü kutladığı gösteriye ise yaklaşık 8 bin kişi katılmıştı.

Almanya dışında ve ülkenin diğer kentlerinde de PEGİDA’yı taklit eden ve ondan ilham alan yabancı düşmanı gruplar ortaya çıkmıştı.

Hepsinden öte, bana göre AfD'nin ortaya çıkması ve yüzde 13 oy alması, PEGIDA'dan sonra olası bir gelişmeydi. Yani bir nevi, PEGIDA AfD'yi doğurdu.

Ekim Devrimi'nin 100. Yılı ve faşizm

İnsanlık tarihinin önemli bir evresinin ve yeni bir çağının da başlangıcı olan 1917 Ekim Devrimi, sadece Sovyetler Birliği'nde bozguna uğrayan Hitler'in Nazi ordusuna karşı değil, tüm dünyada faşizme, barbarlığa karşı mücadelenin de hem teoride, hem de pratikte yol göstericisidir.

Bu vesileyle, 100. yılında 'Büyük Devrim'i anmak için, bir cümleyle olsa da değinmek istedim.

79. yılında, “pogromların” devam ettiği tüm dünyada ırkçılığı, faşizmi lanetliyorum!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler