PETKİM işçileri fabrika önünde direnişe başladı

SOCAR şirketinin işçileri PETKİM bünyesine almak istemesine karşı PETKİM ve Star işçileri fabrika önünde direnişe geçti.

PETKİM işçileri fabrika önünde direnişe başladı

TÜPRAŞ’ta Koç işvereni ile Petrol-İş arasındaki toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlayan eylem süreci PETKİM ve Star’a da sıçradı. Azerbaycan merkezli SOCAR şirketinin Star Rafinerisi’nde çalışan işçileri PETKİM bünyesine almak istemesine karşı PETKİM ve Star işçileri fabrika önünde eyleme geçti.

Yarım günlük uyarı eylemlerinin sonuç vermemesi üzerine sabah saatlerinde kapı önüne toplanan işçiler, yine uyarı niteliğinde bir eylemle satışları durdurdu. SOCAR şirketinin uzlaşmaz ve sendika düşmanı tutumuna tepki gösteren işçiler, PETKİM bünyesine alma işleminin sendikasızlaştırma saldırısı olduğunu belirtti.

İşçilere bir konuşma yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay “Olaya el koyduk, vardiyalar biz istediğimiz zaman değişecek. Bizi başka sendikalarla karıştırmasınlar. Ürün satışlarını durdurmuş bulunuyoruz” dedi.

PETKİM’de aynı zamanda bir süredir süren toplu sözleşme sürecinde SOCAR patronunun 3 yıllık sözleşme ve düşük zam dayatması, ücret ayrımı yaratan skalanın kaldırılmasını kabul etmemesinden dolayı da tıkanmıştı.

Fabrika önünde eylem sürüyor. (Sendika.Org)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler