Peskov Erdoğan’ı yalanladı: Görüşme planlarımızda yok

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in gündeminde Erdoğan’ın belirttiği gibi bir görüşmenin henüz bulunmadığını söyledi.

Peskov Erdoğan’ı yalanladı: Görüşme planlarımızda yok

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada Putin, Merkel ve Macron ile İdlib'deki durumu görüşmek üzere 5 Mart'ta İstanbul'da büyük bir olasılıkla bir araya geleceklerini söylemişti.

Peskov’a basın toplantısında Putin’in 5 Mart’ta İstanbul’a gitmeyi planlayıp planlamadığı soruldu.

Peskov, "Şu anda Putin'in planlarında 5 Mart'ta böyle bir görüşme yapılması yer almıyor. Putin'in 5 Mart için farklı iş planları mevcut" yanıtını verdi.

İdlib’deki krize ilişkin uzmanlar düzeyinde çalışmaların devam ettiğini belirten Peskov, istişarelerin devam etmesinin bu çalışma süreçleriyle yakından ilgili olduğunun altını çizdi.

Erdoğan, gazetecilerin "İdlib konusundaki 4'lü zirve 5 Mart'ta olacak mı? Yeri neresi olacak? Rusya'nın tutumunda bir değişiklik gözlemliyor musunuz?" sorusu karşısında şu yanıtı vermişti:

"Bu dörtlü zirve konusunda şu anda "Kesin değil" dersem daha yeridir. Çünkü Sayın (Vladimir) Putin "Biz bunu ikimiz beraber yapsak daha isabetli olur" gibi bir teklif getirince, ben dedim ki "Bu da olabilir, 4'lü de olabilir. Şu anda İdlib'de bizim ikimizin kararı çok büyük önem arz ediyor." Tarih konusunda hemen hemen mutabık sayılırız, yani 5 Mart itibarıyla… Yeri itibarıyla büyük ihtimalle İstanbul olacak. Bu arada ikili, dörtlü meselesini yine görüşmelerle devam ettireceğiz. Moskova'ya giden heyetimiz ile Ankara'ya gelen Rus heyet arasında Ankara'da görüşmeler yapılıyor. Bu heyetler arası görüşmenin neticesine göre de biz tekrar telefon diplomasisini devam ettireceğiz."

(SPUTNIK)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler