Pervin Buldan: Kadınlar biraraya gelmeli

HDP Kadın Meclisi'nde konuşan Eş Genel Başkan Pervin Buldan 'kadın ittifakına' dikkat çekerek "Tek adam erkek rejimi çok iyi biliyor ki onları durduracak tek güç kadınlardır." ifadelerini kullandı.

Pervin Buldan: Kadınlar biraraya gelmeli

HDP Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ve yerel seçimler gündemiyle bir araya geldi. Partinin Genel Merkezi'nde yapılan toplantı salonuna, “Leyla Güven haklıdır, tecrit kaldırılmalıdır” yazılı pankart asıldı. Kadın Meclisi üyeleri ise, Güven'in fotoğraflarını taşıdı.

Toplantının açılış konuşmasını HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptı. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Buldan, yerel seçimler öncesi kadınların bir araya gelmesinin önemine vurgu yaptı. Buldan, cezaevlerinde tutuklu bulunun kadın siyasetçileri selamladı. 

"Kadınları aday olmaya davet ediyoruz"

Biz kadınlar ölüm siyasetine karşı yaşamı, savaşa karşı barışı, tekçiliğe karşı çoğulculuğun öncüleriyiz. Bütün alanlarla el ele, omuz omuza güç birliği ile bir kez daha haykırmaya devam edeceğiz. Tüm kadınlara çağrımdır yerel seçimlerde herkes aday olsun, kadınların gücünü bir kez daha ortaya koymaya çağırıyoruz. Kadın arkadaşlarımı  başta belediye eşbaşkanlıkları olmak üzere, belediye meclis üyelikleri ve muhtarlıklarda siyaset yapmaya davet ediyoruz. Kadın arkadaşlarımızı özgürlüklerine birlikte kavuşturacağız, tecridi hep birlikte kıracağız.

"Kadınlar biraraya gelmeli"

AKP hükümetinin 16 yıllık iktidarı boyunca kadın kazanımlarına dönük saldırıların olduğunu vurgulayan Buldan, “Çünkü kadınlardan korkuyorlar. Kadının siyasetinden, direniş kararlılığından kokuyorlar. Tek adam erkek rejimi çok iyi biliyor ki onları durduracak tek güç kadınlardır. Bu yüzden kadın kurumları kayyumlar tarafından kapatıldı, eşbaşkanlık sistemimiz yok sayıldı. Kadınlara dönük katliam, cinsel taciz, tecavüz çok daha fazla olduğunu, her geçen gün arttığını görüyor, buna tanıklık ediyoruz. Kadınların şiddete karşı karşıya kaldığı bir ortamda en fazla yapabileceğimiz şey, kadınların bir araya gelmesi ve bu düzene dur demesidir” ifadelerini kullandı. 

"Kadın ittifakı zaferle çıkacak"

Kadınların "tek adam rejimine" karşı bir araya gelmesi açısından seçimlerin bir vesile olduğunu belirten Buldan, bu kapsamda yerel seçimlerin önemine dikkat çekti. Buldan, “Katıldığımız bütün seçimlerden bu erkek rejimine kadınların restinin çıktığını da biliyoruz. 24 Haziran seçimlerinde buna tanıklık ettik. Kadın ittifakı dedik ve bununla kazandık. Kadın ittifakının buradaki başarısının altını çizmek istiyorum. Önümüzde 31 Mart yerel seçimleri var. Güçlü kadın katılımı ve güçlü kadın aday sayısıyla seçimlere hazırlanıyoruz. Kimse bunu rutin bir seçim olarak ele almasın. Kadınların, yerelden iktidara yürüyeceği bir seçim olacaktır. Kadın ittifakı, kadın iradesini sandıklardan zaferle çıkaracak” diye konuştu.

"Leyla Güven'in eylemini sahipleniyoruz"

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 7 Kasım’da açlık grevine giren tutuklu DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemini sahiplendiklerini belirten Buldan, “Kadın iradesin, bu yolla teslim alamadılar ve alamayacaklarını da iyi biliyorlar. Kadın iradesini bu yolla teslim alacağını sananlar bilsinler ki kadın iradesi tutsak alınamaz. Esas olan mekan değildir, yoldur, hedeflerimizdir. Biz bu yolu zindanlarda, sokaklarda, Meclise’te de yürüyeceğiz" dedi.

Buldan sözlerini şöyle sürdürdü: “Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven, Sayın Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için bedenini açlığa yatırdı. Bu ülkede demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesi veren Sayın Öcalan'a dönük tecrit içinde tecridin yaşatıldığı bir süreçten geçiyoruz. Ailesi, avukatları ve siyasi heyetlerle görüştürülmediği, rehine olarak tutulduğu bu dönemde, Leyla Güven'in büyük bir inanç ve direnişle başlattığı bu eylemi selamlıyoruz. Bundan sonra daha çok, daha güçlü bir şekilde bütün eylem ve etkinliklerimizde tecride karşı mücadelemizi yükselteceğiz. Çünkü tecrit, aynı zamanda kadın özgürlüğüne yönelik bir tecrittir. Bizler tecridi kadınlarla yıkacağız.”

"Kayyumlar gidecek"

DBP'li belediyelere atanan kayyumların icraatlarına da değinen Buldan, şunları kaydetti: “Kadınlar kentlerini de kendilerini de yönetecek. Kayyumların atandıkları günden itibaren en fazla kadın kurumlarını kapattıklarını biliyoruz. Kürtlerin değerlerine de saldırdılar, yerle bir etmeye çalıştılar. Söz veriyoruz, kayyumlar kadınların eliyle gidecek ve o koltuklara kadınlar oturacak.” 

"Birlikte başaracağız"

Buldan, son olarak kadınlara şu çağrıyı yaptı: “Bizler erkek ittifakına karşı, kadın ittifakıyız. El ele, omuz omuza güç birliğiyle HDP çatısı altında yerel seçimlerde tüm kadınlar aday olsun. HDP çatısı altında siyaset yapmaya, kadınların gücünü bir kez daha ortaya koymaya çağırıyoruz. Başvuru tarihi belirlendikten sonra kadınları; belediye eşbaşkanlıkları, meclis üyelikleri, muhtarlıklar da olmak üzere tüm karar mekanizmalarında olmaya davet ediyoruz. Birlikte kazanacağız, birlikte başaracağız. Kadın arkadaşlarımızı özgürlüklerine birlikte kavuşturacağız, tecridi birlikte yıkacağız.” 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler