Penguen çizerlerine hapis cezası

Penguen çizerlerine hapis cezası

Haftalık mizah dergisi Penguen çizerlerine Erdoğan’a hakaret edildiği iddiasıyla 14 ay hapis cezası verildi. Hapis cezası 7 bin TL adli para cezasına çevrildi. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘top’ işareti yaptılar” ihbarıyla açılan davada Penguen çizerleri Bahadır Baruter ve Özer Aydoğan’a Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla 14 ay hapis cezası verildi.

Haftalık mizah dergisinin 21 Ağustos 2014 tarihli kapağında henüz Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’a hakaret edildiği iddiasıyla karikatüristler Bahadır Baruter ve Özer Aydoğan hakkında Ceza Kanunu’nun 125/3 maddesi uyarınca 2 yıl 4 aya kadar hapsi istemiyle dava açılmıştı.

Cem Safcıer adlı kişinin Penguen kapağıyla ilgili Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yaptığı ihbar sonucu açılan davanın dün görülen ikinci duruşmasında Baruter ve Aydoğan 11 ay 20’şer gün hapis cezasına çarptırıldı.
Erdoğan’ı karşılayan bir yetkilinin eliyle “top işareti” yaparak “Hayırlı olsun efendim, köşke hoşgeldiniz” demesi, buna da Cumhurbaşkanının da “Böyle kuru kuru olur mu yaaa, en azından bir gasteci kesseydik!” sözleriyle resmedilmesi cezaya gerekçe gösterildi.

Hürriyet gazetesinden Ayşegül Usta’nın haberine göre dün görülen duruşmaya hakaret suçlamasıyla 2 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Penguen Dergisi çizerleri Baruter ve Aydoğan katılmadı.
Mahkeme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılma talebini kabul etti.
Baruter ve Aydoğan’ın avukatı Tora Pekin, “Erdoğan aleyhine bir çizim ya da hakaret söz konusu değildir. Müvekkillerimin ayrı ayrı beraatine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.
Mahkeme, hakaret suçundan 3’er ay hapis cezasına çarptırdığı çizerlerin cezasını, eylemin ‘kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlendiğini’ belirterek 1’er yıl hapis cezasına çıkarttı. Cezayı ‘aleniyet unsuru’ oluştuğu gerekçesiyle 1/6 oranında arttırarak 1 yıl 2’şer aya çıkartan mahkeme, sanıkların iyi halini dikkate alarak cezalarını 11 ay 20’şer gün hapse indirdi. Mahkeme daha sonra cezayı 7’şer bin lira para cezasına çevirdi ve 10 eşit taksitle ödenmesine hükmetti.

Mahkeme ayrıca sanıklardan Baruter hakkında bir önceki oturumdaki savunması nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
Baruter, söz konusu savunmasında, “Karşılayan kişinin köşk görevlisi olduğu düşünüldüğünde hem Cumhurbaşkanı’nın karşılanması hem de ona el hareketinin yapılması mizah tarzı olarak uygun değildir. Bu şekilde tanımlamanın savcının da şuuraltıyla ilgili olabileceğini söyleyebiliriz” demişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler