Patronların gözü işçilerin parasında: “Maaşlar 6 ay süreyle İşsizlik Fonu’ndan ödensin”

Ankara Sanayi Odası, birçok işverenin maaşları ödeyemediği için işçi çıkarma aşamasına geldiğini savunarak işçi maaşlarının 6 ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenmesini talep etti.

Patronların gözü işçilerin parasında: “Maaşlar 6 ay süreyle İşsizlik Fonu’ndan ödensin”

Ankara Sanayi Odası (ASO), birçok işverenin maaşları ödeyemediği için işçi çıkarma aşamasına geldiğini savunarak işçi maaşlarının 6 ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenmesini talep etti.

İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 2002’den bu yana işsiz kalan işçiler için yalnızca 20 milyar TL harcama yapıldı ancak biriken para 125 milyar TL’yi aştı.

Emek örgütleri İşsizlik Sigortası Fonu’nun amaç dışı kullanılmaması konusunda uyarsa da sermaye Fon’da biriken parayı kendi ihtiyaçları için kullanmak istiyor.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre ASO Başkanı Nurettin Özdebir, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanı sıra sanayi, ticaret ve ulaştırma ile ilgili bakanlara kriz karşısında taleplerini içeren bir talep sunduklarını söyledi.

İşten çıkarma tehdidi

Özdebir, kur ve faizlerdeki artış ile ekonominin içinde bulunduğu durum nedeniyle çok sayıda sanayicinin fabrikalarda çalıştırdığı işçilerine maaş ödeyemez hale geldiğini savundu.

Destek verilmemesi halinde bu firmaların işçilerini işten çıkarmak zorunda kalacağını söyleyen Özdebir, “Aslında birçok firma için bu darboğaz durumu geçici. Firmalara bu süreçte maaş desteği verilirse birçok firma işçisini bugün işten çıkarmaz ve işler örneğin 6 ay sonra düzeldiğinde yeni işçi almak durumunda kalmaz” diye konuştu.

'Fon ödesin'

Özdebir, bu durumun çözümü için kısa çalışma ödeneği olarak bilinen ve kriz dönemlerinde uygulanan sistemin hayata geçirilmesini istedi. “Kısa çalışmanın derhal çıkması lazım” diyen Özdebir, “Zora giren firmaların ödeyemediği işçi maaşının yarısını işveren, kalan yarısını da 6 ay süreyle İşsizlik Fonu ödesin istiyoruz. Bu sistem 2008 krizi sonrasında uygulandı. Sistemin mevzuatı hazır ama karar alınması lazım. Ben bugün o işçileri işten çıkarsam hepsine Fon’dan zaten işsizlik maaşı verilecek. İnsanlar işsiz kalacağı gibi bu işin Fon’a bir maliyeti olacak. Onun yerine insanlar işinde kalsın, çalışılan sürenin maaşını patron, işçinin izinde olduğu dönemin maaşını da Fon ödesin. Bu düzenlemenin 6 aylık bir dönem için hayata geçirilmesi gerektiğini ilgili bakanlara ilettik” dedi.

Kısa çalışma ödeneği nedir?

Kısa çalışma ödeneği sistemi, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun Ek 2’nci maddesi gereğince, genel ekonomik kriz yaşanması ya da belirli bir sektör veya bölgede kriz ile zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak önemli ölçüde azaltılması veya işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen geçici olarak durdurulması hallerinde uygulanıyor. Bu durumlarda işçilere 3 ayı geçmemek üzere kısa çalışma ödeneği veriliyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler