Patronlardan metal sektöründe taşeronlaşma hamlesi

Patronlardan metal sektöründe taşeronlaşma hamlesi

Bursa’da metal direnişinin ardından yaratılan iklimi dağıtmaya çalışan metal patronları taşeronlaştırma ve dini duyguları kullnama hamlesine başvuruyor. Direnişin merkezlerinden olan Mako’da taşeronlaştırma uygulaması fabrika içinde yaygınlaşırken, işçiler durumdan şikayetçi. Bu hamleye diğer yan sanayi fabrikalarında da başvurulacağı işçiler arasında konuşuluyor.

Bursa’da metal direnişi işçiler arasında yeni bir iklimin doğmasını sağladı. İşçiler yeni yolları ararken, bir yandan patronların bu iklimi kırmak için attıkları adımlar işçiler arasında “umutsuzluğun” yayılmasına neden oluyor. İşten atmalar ve disiplin cezaları yaygınlaşırken, metal patronları dün yaptıkları açıklamada “yeni önlemler alınmasını” talep etmişti. Metal patronları fabrikalarda yeni önlemlerin alınmasını düzenleyecek yasal prosedürlerden önce atağa geçti ve taşeron hamlesini devreye soktu.

Direnişin merkezlerinden olan Mako’da pilot olarak devreye sokulan taşeron hamlesi işçiler arasında bölünmeyi amaçlıyor. Mako’da geri hizmetler olan lojistik ve bant besleme kısımlarda zaten taşeron hizmeti direniş öncesinde mevcuttu. Direnişten sonra bant üretimine de taşaronluk hizmeti sokulurken, işçiler 3 farklı firmada çalışıyor.

Türk Metal yeniden devrede

İşçiler durumdan rahatsız. Yeni işçiler hız bakımından şimdilik “eskilere” yetişemezken, bir vadede Mako’da üretimin önemli bir kısmının taşeronlaştırılması planlanıyor. Bununla birlikte patronların devreye soktuğu tek uygulama taşeron değil. Direnişte zaman zaman işçilerin dini duygularını kullanmaya çalışan patronlar, Türk Metal üzerinden “din kardeşliği” söylemini yaymaya çalışıyor.

Patronlar bu uygulama üzerinden işçileri etkisizleştirmeye çalışırken, doğan boşluktan Türk Metal’i yeniden devreye sokmaya çalışıyor. Şimdilik bölgede işçiler arasında Türk Metal’e karşı tepkinin korunduğu gözlemlenirken, Mako’da takım liderleri aracılığıyla Türk Metal’e üye olma baskısı yapıldığı öğrenildi.

Mako’daki uygulamaların benzerleri Coşkunöz ve Ototrim’de de uygulamaya sokulduğu belirtilirken, bölgede gözler Renault işçilerine çevrilmiş durumda.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler