Park yapmak için ağaç katliamı: 565 ağaç kesildi

Samandağ Belediyesi ile Kaymakamlığın ortak girişimi ile yapılması planlanan park için zeytin, formium, erik, mandalina, limon, hurma, nar, dut, inci , ceviz, yaban mersini ağaçlarının aralarında bulunduğu 565 ağaç kesildi.

Park yapmak için ağaç katliamı: 565 ağaç kesildi

 

Samandağ Deniz Mahallesi’nde Samandağ Belediyesi ile Samandağ Kaymakamlığı’nın ortak girişimiyle yapılması düşünülen park için ağaç katliamı gerçekleştirildi.

HDP ve SYKP Samandağ İlçe örgütleri ile kitle örgütleri ortak bir açıklama yaparak ağaç katliamını kınadı.

Açıklamada Samandağ Belediyesi ve Kaymakamlığa şu soru da yöneltildi:

“200 civarındaki zeytin ağacını ve diğer ağaçları planladığınız park yaşam alanlarına uygun bir şekilde dahil ederek koruyamaz mıydınız? Yaşamı ve doğayı korumak sürekli dilinizden düşürmediğiniz sosyal belediyecilik anlayışının bir parçası değil midir? AKP iktidarının yaptığı katliamlara benzeyen bu uygulamayı gerçekleştirmek zorunda mıydınız? O bölge kamu arazisi bile olsa hasada sadece 2 ay kalmasına rağmen, verilen bunca emeğin çöpe atılması ne kadar doğrudur?”

Açıklamada “yapılacak her türlü düzenlemenin yaşam alanlarını ve doğayı koruyan bir yerden gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla takipçisi” olunacağı da belirtildi.

 

Siyasi parti ve kitle örgütlerinin ortak açıklaması şöyle:

İlçemiz Deniz Mahallesi'nde gerçekleştirilen zeytin ağacı katliamının vicdanen ve mantıken kabul edilebilecek bir tarafı yoktur. Bizler, Türkiye’de ekoloji mücadelesi veren yüz binlerce insanla beraber AKP iktidarının doğayı talan etme girişimlerine karşı ülkenin her yerinde aylardır mücadele ederken, Kaz dağlarında nöbet tutarken, Karadeniz'de gerçekleştirilmek istenen ağaç katliamlarına karşı direnirken, Kanal İstanbul projesine karşı mücadele verirken bölgemizde böyle bir katliamın yaşanmış olması büyük bir rahatsızlık yaratmıştır. Bizler Samandağ'da güzel parkların, yaşam alanlarının olmasını elbette isteriz; ama Deniz Çevlik arasında planlanan park vb. girişimler sürecin başından beri tartışmalı bir şekilde ilerlemektedir.

Bu süreçte, kıyıda kumul alanda kum zambaklarını ve deniz kağlumbağalarının yumurtlama dönemini gözetmeden şantiye anlayışı ile yapılan çalışmalarla sorumsuzca hareket edilmiş, yerel yönetim-kaymakamlık iştirakı ile orada yaşayan ve de geçimlerini çiftçilikle sağlayan halkımızın kazanmış olduğu haklar hiçe sayılarak evleri, işyerleri, seraları yıkılmış ardından da mahkemece yıkım işleri durdurulmuştu. 11 Mayıs Pazartesi günü Samandağ Belediyesi/Kaymakamlık iştirakı ile 200 civarında yetişmiş zeytin ağaçları sorumsuzca katledilmiştir. Araziyi işleten Muhsin Kudret 3 dönümlük hazine arazisi üzerinde 210 adet zeytin ağacının, 200 adet Formium (Phormium Tenax) bitkisinin, 4 adet Erik ağacının, 20 adet Mandalina ağacının, 1 adet Limon ağacının, 70 adet on yıllık Hurma ağacının, 20 adet Nar ağacının, 8 adet Dut ağacının, 2 adet Asma ağacının, 15 adet Çınar ağacının, 3 adet Keçiboynuzu ağacının, 4 adet İncir ağacının, 5 adet Ceviz ağacının ve 3 adet Yaban Mersin’i ağacının kesildiği bilgisini vermiştir. Kesilen ağaçlar ile ilgili verilen rakamlar da bizleri dehşete düşürmüş ve ne denli büyük bir ağaç katliamı yapıldığını gözler önüne sermiştir. Bu katliamdan sorumlu olan yetkililere soruyoruz: “200 civarındaki zeytin ağacını ve diğer ağaçları planladığınız park yaşam alanlarına uygun bir şekilde dahil ederek koruyamaz mıydınız? Yaşamı ve doğayı korumak sürekli dilinizden düşürmediğiniz sosyal belediyecilik anlayışının bir parçası değil midir? AKP iktidarının yaptığı katliamlara benzeyen bu uygulamayı gerçekleştirmek zorunda mıydınız? O bölge kamu arazisi bile olsa hasada sadece 2 ay kalmasına rağmen, verilen bunca emeğin çöpe atılması ne kadar doğrudur? Bizler yapılan bu ağaç katliamını kınıyor ve bundan sonra da yapılacak her türlü düzenlemenin yaşam alanlarını ve doğayı koruyan bir yerden gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.

Halkların Demokratik Partisi Hatay İl Eş Başkanı Kerem Nalbant

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Samandağ İlçe Eş Başkanı Yusuf Kimyon

Samandağ Kalkındırma Derneği başkanı Yılmaz Sürmeli

Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği Samandağ Temsilciliği

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Akan Sönmez

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler