Paris Sorbonne Üniversitesi’nde öğrenci işgaline polis saldırısı

Fransız polisi, eğitim reformunu protesto amacıyla öğrencilerin blokaj uyguladığı Paris'teki Sorbonne Üniversitesi’ne gece baskını düzenledi.

Paris Sorbonne Üniversitesi’nde öğrenci işgaline polis saldırısı

Hükümetin Şubat ayında meclisten geçirdiği üniversiteye giriş ve eğitim reformu yasasını protesto için öğrenciler tarafından işgal edilen Sorbonne Üniversitesi’ne polis gece operasyon yaptı.

​Gün boyunca üniversite girişi ve çevresinde konumlanan ve binaya girişleri engelleyen polis, yerel saatle 22.00'den sonra tahliye operasyonuna başladı.

Pazarlık üç saat sürdü

Üç saat süren pazarlık sonrası binaya giren polis, ikinci katta toplanan öğrencileri dışarı çıkardı.

Öğrencilerin polise taş ve kesici maddeler atarak karşılık verdiği operasyonda güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz kullandı.

​Fransa İçişleri Bakanlığı, gösteri ve blokaj eylemleri nedeniyle 4 üniversitenin tamamen, 11'inin ise kısmen eğitim veremez durumda olduğunu açıkladı.

Paris Sorbonne Üniversitesi’nde öğrenci işgaline polis saldırısı

50'ye yakın üniversitede eylemler sürüyor

Toulouse Jean-Jaures, Montpellier Paul-Valery, Rennes-2 et Paris-8 üniversiteleri öğrenciler tarafından işgal edilmiş durumda. Fransız basını, ülkede 50'ye yakın üniversite veya fakültede protesto ve blokaj eylemlerinin sürdüğü haberlerine yer verdi.

Üniversitelerde eğitim reformunu protesto amacıyla başlayan gösteriler, son dönemde demiryolu, enerji, havacılık ve temizlik sektörü çalışanlarının aldığı grev kararlarına destek için de sürdürülüyor.

Dün Ulusal Meclis’te konuşma yapan İçişleri Bakanı Gerard Collomb, solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisi lideri Jean-Luc Melenchon'u üniversitelere "ortalığı karıştıran profesyonel kişileri" göndermekle suçlamıştı. Tartışmaların büyümesi üzerine LFI partisi ve buna destek veren Komünist Parti milletvekilleri genel kurul salonunu terk etmişti.

(Sputnik)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler