Paris saldırılarının zanlısı Abdeslam: Allah'a güveniyorum

13 Kasım 2015'te Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen saldırıların yaşayan zanlısı Salah Abdeslam, bugün Belçika'da yoğun güvenlik önlemleri altında yargıç karşısına çıktı. Abdeslam mahkemede sorulara yanıt vermeyi reddetti.

Paris saldırılarının zanlısı Abdeslam: Allah'a güveniyorum

Duruşmaya katılmasına karşın soruları neden yanıtlamadığının sorulması üzerine Abdeslam, "Sessizliğim beni suçlu yapmıyor. Bu da benim savunmam" dedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre; Müslümanların acımasızca yargılandığını, sadece Allah'a ve Muhammed Peygamber'e güvendiğini belirten Abdeslam, "Sizden korkmuyorum. Müttefiklerinizden korkmuyorum" diye konuştu.

Abdeslam, Paris saldırılarından 4 ay sonra Mart 2016'da Belçika'nın başkenti Brüksel'de kaldığı evde polisle girdiği silahlı çatışmanın ardından yakalanmıştı.

Faslı bir ailenin çocuğu olan Fransa vatandaşı Abdeslam, Brüksel'de mahkeme salonuna yoğun güvenlik önlemleri altında getirildi. Duruşmanın görüldüğü mahkeme binasını 200 polis korudu.

Paris'te bir konser salonuna, stadyuma, restoranlara ve barlara silahlı saldırganlar ve intihar bombacılarıyla düzenlenen saldırılarda 130 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Saldırganlar arasında intihar eylemi düzenleyen Abdeslam'ın kardeşi Brahim de vardı.

Fransız savcılar, 28 yaşındaki Salah Abdeslam'ın da saldırılarda önemli bir rol oynadığını belirtiyor.

Ancak Abdeslam'ın soruşturmayı yürütenlerle işbirliğine gitmediği belirtiliyor.

Bugün başlayan davada, Abdeslam ve işbirlikçisi olduğu tahmin edilen 24 yaşındaki Sofian Ayari, "yasa dışı silah edinme" ve "polisleri öldürmeye teşebbüs" suçlarından yargılanıyor.

İkili, suçlu bulunmaları halinde 40 yıl hapis cezası alabilir.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler