Paris Başsavcısı: Kaza teorisi üzerinde duruyoruz

Notre Dame Katedrali'ndeki yangınla ilgili açıklama yapan Paris Başsavcılığı "Kaza teorisinin üzerinde duruyoruz" dedi. Paris Başsavcısı, soruşturmanın ‘uzun süreceği’ ve ‘karmaşık olduğu’, 50 yetkili tarafından yürütüldüğü bilgilerini paylaştı.

Paris Başsavcısı: Kaza teorisi üzerinde duruyoruz

850 yıllık Notre Dame Katedrali'ndeki yangınla ilgili açıklama yapan Paris Başsavcılığı "Kaza teorisinin üzerinde duruyoruz" dedi. Başsavcı Remy Heitz, ilk alarmın 18.20'de çaldığını ama yangının yerinin bulunamadığını da söyledi.

Fransa, ülkenin sembollerinden Notre Dame Katedrali’nin büyük bölümünü harabeye çeviren yangının üzüntüsünü yaşıyor. Paris Başsavcılığı ise ön soruşturmanın ilk bulgularını açıkladı.

Gazeteduvar'daki habere göre, Başsavcı Remy Heitz, yangının kasten çıkarıldığına dair bir işaret olmadığını, kaza ihtimalinin hâlâ ağır bastığını duyurdu. Savcı, “Kaza teorisinin üzerinde duruyoruz” dedi.

İnşaat şirketleri soruşturuluyor

Başsavcı, yangının sebebinin tespit edilmesi için renovasyon çalışmalarına katılan inşaat şirketlerinin çalışanlarının sorgulandığını açıkladı.

Heitz’ın açıklamasına göre, yangında alarm sistemleri de devreye girdi. Ancak ilk alarmın yerel saatle 18.20’de çalmasına rağmen yangın bulunamadı. 18.43’teki ikinci alarmda, alevlerin yeri tespit edildi. Bu sırada, içerideki ayine katılanlar tahliye edildi.

Paris Başsavcısı, soruşturmanın ‘uzun süreceği’ ve ‘karmaşık olduğu’, 50 yetkili tarafından yürütüldüğü bilgilerini de paylaştı.

Katedralde bir süredir restorasyon çalışması yapılıyordu. Yangının, dün gece canlı yayında çöken merkez çan kulesinin çatı ile birleştiği noktalarda çıktığı öne sürülüyor. Çatıya kurulan iskelette restorasyon için kullanılacak kimyasal maddelerin tutulduğu, yangının bu sebeple çıktığı da iddialar arasında.

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler