Pandemi tırmanıyor; Adalet ve özgürlük arayışı devam ediyor!

Korona Günlükleri: Türkiye’de yoğum bakım ve entübe hasta sayısı artıyor...Karantina altına alınan toplam asker sayısı 670’e yükseldi...TBMM’de Covid-19 vaka sayısı 37’ye yükseldi...Hayvan katliamı devam ediyor...Sanatçılar: Korkmuyoruz...'Av cinayettir'...'İstismarı aklama, aklattırma'...

Pandemi tırmanıyor; Adalet ve özgürlük arayışı devam ediyor!

 

SiyasiHaber

 

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu tarafından hazırlanan 18 Temmuz tarihli “Korona Günlükleri”nde Türkiye’den ve dünyadan verilere yer veriliyor. 

“Korona Günlükleri”nin 17 Temmuz 2020 tarihli Türkiye ve dünyadaki pandemi verileri;

 

Hafta sonuna dünya genelinde toplam vaka sayısının 14 milyonun üzerine çıkması, can kaybının 600 bin sınırına dayanması ile girdik. Tedavi altında olan ve bulaştırma potansiyelinde olan aktif vaka sayısı ile 5.1 milyonun üzerine çıktı. Yeni vaka sayısı da 240 binin üzerinde… 200 binin altına indi. Yeni vaka bildiriminde ABD (yaklaşık 75 bin), Hindistan’da (yaklaşık 34 bin), Güney Afrika (11 binin üzerinde), Kolombiya (yaklaşık 9 bin) ve Arjantin (4 bin 500’ün üzerinde) artışın devam ettiği ülkeler arasında. Brezilya, Meksika ve diğer Latin Amerika ülkelerinde, Rusya’da, Ortadoğu, Güney Asya ülkelerinde yeni vaka bildirimi yüksek hızda devam ediyor.

Tamamlanmış (Kapanmış, sonuçlanmış) vaka sayı 9 milyonun üzerine çıktı. Bunların %7’si yaklaşık 600 bini hayatını yitirdi, %93’ü (8 milyon 470 binden fazlası) hastalığı yenip iyileştiler.

Salgının kontrol altına alındığı İspanya’da yeni vaka sayısının 1,400’ü bulması kaygı yarattı. İspanya’nın ikinci büyük kenti Barselona, korona virüsü vakalarındaki artışı durdurmak için kent sakinlerinin evden dışarı çıkmaması ve 10’dan fazla kişinin bir araya gelmemesi için tavsiyede bulundu. Ancak kentte sokağa çıkma yasağı ilan edilmedi.

 

Türkiye’de yoğum bakım ve entübe hasta sayısı artıyor!

Türkiye’de son 24 saatte 926 kişi hastalığa yakalandı, 18 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artık alıştığımız yoğun bakım hasta sayısı ve entübe hasta sayısının arttığı bilgisini verdi. Bu artışın nedenleri ve bu vakalarla bildirilen vaka sayısındaki tutarsızlık hakkında ise hala konuşmuyor. Yakında Bilim Kurulu üyeleri bu konu hakkında konuşur, inandırıcı olmasa da bir açıklama yapar nasıl olsa…

 

Karantina altına alınan toplam asker sayısı 670’e yükseldi

Burdur 58’inci Piyade Er Eğitim Alayı Binbaşı Maruf Kışlası’nda 33 askerin Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine, temaslı oldukları tespit edilen askerler Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesi’ndeki Asımın Nesli ve Fereli Sinan Efendi yurtlarına yerleştirildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yurtlara yerleştirilerek karantinaya alınan toplam asker sayısının 670’e yükseldiği belirtildi.

İzmir’de ulaşımda çalışan 16 kişide Corona çıkması üzerine belediyenin 3200 şoföre test yapması için başvurduğu İl Sağlık Müdürlüğü talebi reddetti. CHP’li Beko, ‘Büyük suç işleniyor’ dedi.

Malatya’da bir düğüne katılan davetlilerden 19’unun Kovid-19 testi pozitif çıktı. Malatya’da da bir düğüne katılan davetlilerden 19’unda koronavirüs tespit edilince, sosyal medya hesabından açıklama yapan Malatya Valisi Aydın Baruş, vatandaşları uyardı.

 

TBMM’de Covid-19 vaka sayısı 37’ye yükseldi

Meclis’te toplamda şu ana kadar yapılan test sayısı 10 bine ulaşırken, tespit edilen yeni vakalarla toplam vaka sayısı beşi milletvekili olmak üzere 37’ye yükseldi.

Uyarılara rağmen Kurban bayramı önlemlerle devam edecek. Erdoğan “Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor. Ama değerlendirmesini tabi Bilim Kurulu yapacağı gibi biz de Bilim Kurulu ile bunu paylaşabiliriz. Kurban Bayramı’nın özellikleri, hususiyetleri çok çok farklı. O gün kurbanlar kesilecek, herkes özellikle de birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Şu anda gündemimizde böyle bir durum yok.” dedi. Bu açıklama ile Bilim Kurulu’nun kararının da çerçevesi çizilmiş oldu.

Bilim Kurulu üyeleri, yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili olarak bazı uyarılarda bulundu. “Bayramlaşmalar açık havada ve kısa olsun. Düşük vaka ile eylüle girmeliyiz. Eylül-ekimde risk yeni pike neden olabilir” dedi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’de birinci dalganın henüz sona ermediğini belirterek, şunları söyledi: “Bizde şu an ikinci dalgadan söz etmek mümkün değil ancak eylül ayında insanlar tatilden dönüyor. Okullar açılacak. Kapalı alanlarda daha fazla bulunacağız. Daha fazla miktarda virüs teması söz konusu olacak. Bu nedenle virüsün bulaşı artacak. Normal ekim kasım aylarında ortaya çıkan mevsimsel gribi de buna eklemek gerekiyor. Olabildiğince düşük vaka ile eylül ekim ayına girmemiz gerekiyor. 6 ay olacak eylüle geldiğimizde, 6 aylık deneyimlerimizle de olabildiğince virüse karşı yeni normal hayatımızı sürdürmemiz gerekiyor.” Bilim Kurulu üyesi olma halk sağlığı uzmanı olma da tek adam rejiminin sınırını aşmaya yetmiyor.

 

Çifte enfeksiyon için grip aşısı önerisi

Sonbaharda çifte enfeksiyon (Covid-19 ve İnfluenza) beklentisi grip aşısını gündeme getirdi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr.  Afşin Emre Kayıpmaz, influenza (grip) ve Covid-19’a aynı anda yakalanmanın hastalığın daha ağır seyretmesine neden olabileceğini vurgulayarak bu nedenle bu dönemde de grip aşısını tavsiye ettiklerini söyledi. Uyarılar böyle olsa da grip aşısı kamu tarafından sağlansın, geçici de olsa aşı takvimine eklensin önerisi pek gelmiyor. Vatandaşa sinyal verildi. Covid-19 ile bireysel mücadele konusunda her öneriye para aktaran vatandaş grip aşısı için de para ayırmasından kimsenin şüphesi yok. Bu yıl grip aşısı karaborsaya düşerse şaşırmayalım.

 

Beyaz Saray 18 eyaleti kırmızı bölge ilan etti

Toplam vaka sayısının 3 milyon 770 binin üzerinde, yeni vaka sayısının da birkaç gündür 75 bin civarında olduğu ABD’de Trump, ülkenin normale dönmesinde ısrarcı hareket ederken, Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Görev Gücü’nün bazı eyaletleri uyardığı belge basına sızdı. Söz konusu belgeye göre, Beyaz Saray 18 eyaletteki vaka artışlarını hesaba katarak buraları “kırmızı bölge” ilan etti. Bu eyaletler Alabama, Arkansas, Arizona, California, Florida, Georgia, Idaho, Iowa, Kansas, Louisiana, Mississippi, North Carolina, Nevada, Oklahoma, South Carolina, Tennessee, Texas ve Utah olarak sıralandı.

Britanya Başbakanı Boris Johnson, corona virüsü salgınından sonra en erken kasım ayına kadar normal yaşantıya tam olarak dönülemeyeceğini açıkladı. Johnson, gece kulüplerinin ve iç mekanlardaki çocuk oyun alanlarının kapalı kalması ve düğünlerin ise sınırlandırılmaya devam edilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Kolombiya’da uyuşturucu kartelleri ve silahlı çeteler, ‘kendi korona virüsü önlemlerini’ uyguluyor. Kurallara uymayanlar ise öldürülüyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) hazırladığı raporda, dokuz kişinin silahlı çeteler tarafından öldürüldüğü aktarıldı. Ülkenin Nariño bölgesinde yer alan Tumaco kentinde, silahlı çetelerin yerel sakinlerin balık tutmasını yasakladığı ve akşam beşten sonra sokağa çıkma yasağı uyguladıkları ifade edildi. Ülke genelinde, hasta olanlar da dahil olmak üzere insanların evlerinden çıkmalarının engellendiği, Cauca ve Guaviare bölgelerinde silahlı çetelerin kurallara uymayanların motosikletlerini ateşe verdiği aktarıldı Kolombiya’nın Putumayo eyaletinden bir topluluk lideri, Guardian’a yaptığı açıklamada silahlı çetelerin köyler arası iletişimi kestiğini dile getirdi. Covid-19’a yakalandığından şüphelenilen kişilerden ise köyü terk etmelerinin istendiği aksi halde öldürüldüklerini söyledi. Lider, “İnsanların başka şansı yok çünkü hükümet burada yok” dedi. Edison León Pérez isimli aktivist ve topluluk liderinin, bu grupları hükümete bildirmesinin ardından, ‘La Mafia’ isimli uyuşturucu kaçakçılığı çetesi tarafından 8 Haziran’da öldürüldüğü kaydedildi.

Tedavisi tamamlanan ve iyileşen Covid-19 hastalarına bu virüsün yeniden bulaşıp bulaşmayacağı sorusunun yanıtı hala yok! DSÖ’nün Covid-19’a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove geçmişte SARS korona virüsüne yakalananlarda hastalığa karşı antikor geliştiğini ifade ederek, bu hastaların 12 ay veya daha fazla süre virüse bağışıklık kazandığını aktardı. Normal gripte ise bağışıklık süresinin daha kısa olduğunu anlatan Kerkhove, “Dolayısıyla Covid-19’un (bir kişiye ikinci kez bulaşıp bulaşmayacağı hakkında) tam bir cevabımız yok. Ancak, bu aktif bir araştırma alanı ve şunu söylemeliyim ki tüm dünyada aktif ortak bir araştırma devam ediyor,” dedi.

 

Hayvan katliamı devam ediyor

Hollanda’dan sonra İspanya da vizonları bulaş gerekçesi ile itlaf edecek, öldürecek. İspanya’nın kuzeyinde yer alan Aragon eyaletinde bir hayvan çiftliğinde Corona virüsüne rastlandı. Çiftlikteki 100 bin vizonun öldürüleceği duyuruldu.

 

Yoğum bakımdaki Covid-19’lu hastaların ölüm oranı düştü

Britanya’da yapılan ve dünyanın farklı yerlerinden veriler içeren bir araştırma, yoğun bakımdaki Covid-19 hastalarında ölümlerin üçte bir oranında azaldığını gösterdi. Tıp dergisi Anaesthesia’da yayınlanan araştırma bilim insanları Singapur, Çin, İtalya, İspanya, Danimarka, Fransa, Britanya, ABD, Kanada gibi ülkelerin yoğun bakıma alınan yetişkin Covid-19 hastalarına ait verileri inceleyerek meta-analiz uyguladı. 10 bin 150 hastayı içeren verilerin incelenmesi sonucu ortaya çıkan çalışmada mart sonunda yüzde 60 olan yoğun bakım ölüm oranın mayısta yüzde 41’e düştüğü sonucuna varıldı.

Avustralyalı araştırmacılar 20 dakikada sonuç veren ‘corona‘ testi geliştirdi. Monash Üniversitesi’nde geliştirilip bir ilk olduğu belirtilen test yalnızca mevcut virüsü tespit etmekle kalmıyor ayrıca kişinin yakın geçmişte hastalığı geçirip geçirmediğini de belirliyor.

 

Kürtçe koronavirüs bilgilendirmesi

Dicle Üniversitesi’nde çalışan Dr. Eser Çetin pandeminin ilk günlerinden başlayarak corona virüse karşı bilgilendirici Kürtçe videolar çekiyor. Daha sonra artan ilgi ve var olan ihtiyaç nedeniyle diğer kronik hastalıkları önleme konusunda da bilgilendirici Kürtçe videolar çekmeye başlıyor. Dr. Çetin; anadilinde sağlık hakkının herkes için hayati olduğunu araya tercüman olarak yakınları dahi girse hasta hekim mahremiyeti ortadan kalktığı için hastanın kendini rahat ifade edemediğini bu nedenle eksik ya da yanlış tedavilerden olumsuz etkilendiklerini belirtiyor

Hakların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, “Demokrasi Buluşması” kapsamında başlattığı programa ilişkin “Hep Birlikte Savaşa ve Yoksulluğa Hayır Buluşması” şiarıyla Fatih’te bulunan Saraçhane Parkı’nda halk ve demokrasi güçleriyle bir araya geldi. Demokrasi Buluşmaları” kapsamında Diyarbakır’da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kürt sorunu, adalet, insan hakları ve demokrasi sorunu gibi bu ülkenin en temel sorunlarının çözümü AKP-MHP çözümsüzlük ittifakının insafına bırakılmayacak kadar hayatidir. Barışın sesini öyle yükseltelim ki çözümsüzlük bu toprakların kaderi olmaktan çıksın” dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 33 kişi hakkında çıkarılan yakalama kararı doğrultusunda 14 Temmuz’da yapılan ev baskınları sonrası 28 kadın gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan kadınlardan 23’ü adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılırken, 5’i tutuklandı.

 

HDP Muş Milletvekili Mensur Işık için partiden ihraç süreci başlatıldı

Eşine şiddet uygulayan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık için partiden ihraç süreci başlatıldı. Konuyla ilgili HDP Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamada, “Araştırmalarımız sonucunda Merkezi Disiplin Kurulumuz; Ebru Işık’ın ilk beyanını esas alarak Mensur Işık hakkında kesin ihraç talebiyle Kadın Meclisimizin başvurusu üzerine soruşturma başlatmıştır. Tüm yetkileri tedbiren durdurulan Işık’ın savunması alınacaktır” denildi.

Van’ da 27 haziranda Van Gölüne açılan, içinde mültecilerin bulunduğu tekneden dün 1i çocuk üç kişinin cesedi çıkarıldı, naaşları bulunan toplam göçmen sayısı 45’e ulaştı.

ABD Temsilciler Meclisi’ne, Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemi alımından dolayı yaptırım uygulama teklifi sunuldu. Tasarıyı hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Parti’den bazı üyeler imzaladı.

 

Sanatçılar: Korkmuyoruz

Sanatçılar Girişimi çok sayıda sanatçı ve yazarın imzasıyla, ülkede yaşanan sorunlara dair bildiri yayımladı. Bildiride, “Korkmuyoruz. Bütün yurttaşlarımızı daha cesur daha özgüvenli, daha inançlı ve kararlı olmaya çağırıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

İstanbul’da yaşan 4 yaş altında çocuğu olan kadınlara İBB tarafından ücretsiz ulaşım kartı verilecek.

Anayasa Mahkemesi (AYM) CHP’nin infaz düzenlemesinin iptali yönündeki başvurusunu reddetti.

Ağrı’nın Alparslan Mahallesi’nde dün gece saatlerinde kentte bir sivil toplum kuruluşunun (STK) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı iddia edilen N.Ş adlı erkeğin, 13 yaşındaki bir kız çocuğunu istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı.

 

'İstismarı aklama, aklattırma'

Dersim Gençlik Örgütleri, taciz, tecavüz ve istismara karşı Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. Siyasi parti ve kurum temsilcilerin katıldığı açıklamada, “İstismarı aklama, aklattırma” yazılı pankart açıldı. 3 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

 

Av cinayettir

Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Eskişehir Şube Müdürlüğü, Eskişehir’de kızıl geyik acente kotalarının avlattırılmasına ilişkin ihale açtı. İhale kapsamında kentte, 6 ayrı bölgede yapılacak 18 geyik vurma ihalesi için 513 bin lira muhammen bedel biçildi. İhalenin ardından Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği, Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği üyeleriyle birlikte Milli Parklar Şube Müdürlüğü önünde eylem yaparak ihalenin iptal edilmesini istedi.

Adil yargılanma talebiyle 5 Şubat’ta başladıkları açlık grevini 5 Nisan’da ölüm orucuna çeviren tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın sağlık durumu kötüye gidiyor. Ebru Timtik 197, Aytaç Ünsal ise ölüm orucunun 166 gününü geride bıraktı. Adalet İçin Dayanışma Platformu, iki avukat için yaptığı açıklamada, “Direnişin başından bu yana 30’un üzerinde kilo kaybeden Ebru Timtik’in boğazından aşağıya doğru yaralar yaygınlaşmış ve bu yüzden konuşmakta ve sıvı alımında ciddi zorluklar yaşamakta. Aytaç Ünsal da 60 kilonun altına düşmüş ve ağız içinde yaralar oluşmuştur. Adil yargılanma hakkının ihlali ülkemizde gündelik bir iş halini almıştır” dedi.

NFL’de mücadele eden ve geçen hafta ismindeki ırkçı ifadeyi kaldırma kararı alan Washington takımının (eski adıyla Washington Redskins) 15 eski kadın çalışanı, kulüpte çalıştıkları dönemde yaşadıkları cinsel tacizleri Washington Post’a anlattı. The Post’un gündemi sarsan özel haberinde 40’tan fazla mevcut ve eski çalışanla röportajlar yapılırken haberde kısa mesajlar, yazışmalar ve pek çok farklı döküman da yer alırken düzinelerce taciz örneğine yer verildi. Kadınların mücadelesi sonucu ortaya çıkan skandalı örtbas etmek için giriştikleri imaj çalışması için de olsa isimlerindeki ırkçı eklentiyi kaldırmış olmaları da ayrıca önemli bir kazanım.

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde fotoğrafçılık stüdyosu işleten fotoğrafçı Başak Onay, Onur Haftası dolayısıyla gerçekleştirdiği fotoğraf çekimini sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından Saadet Partisi Karamürsel İlçe Başkanı Mehmet Özalay tarafından hedef gösterildi. Fotoğraf çekimi esnasında modellik yapan kişilerden biri çalıştığı işten çıkarılırken, diğeri ise bağlı olduğu spor kulübünden men edildi. Savcılığın koruma talep ettiği fotoğrafçı evine polis koruması eşliğinde girip çıktığını belirterek soruşturmanın devam ettiğini duyurdu. İktidar ve muhalefetin ortaklaştığı tek nokta kadın ve lgbti düşmanlığı.

 

'İnanma, kanma, şöhrete narkozlanma'

Elite Model Look gösterisinin yapıldığı mekana izleyici gibi giren bir grup feminist, döviz ve sloganlarla yarışmayı protesto etti. “Evde çocuk, podyumda meze”, “Aile satıyor Elite alıyor, kızlar şirkete kasa oluyor”, “İnanma, kanma, şöhrete narkozlanma” sloganlarıyla gerçekleştirilen baskın, salonda büyük bir şaşkınlık yarattı. Bu tarz yarışmaların insanların güzellik algısını bozduğunu ve metalaştırdığını ifade eden açıklamalar yapıldı grup tarafından.

 

...Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu’nun 18 Temmuz tarihli Korona Günlükleri’nin tamamı için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler