Pakistan'da transların haklarını güvenceye alan tasarı onaylandı

Pakistan'da transların haklarını güvenceye alan tasarı onaylandı. Translar bu yasa ile mülk edinme, eğitim alma, oy verme, iş yeri açabilme haklarını kazanmış oldu.

Pakistan'da transların haklarını güvenceye alan tasarı onaylandı

 

Pakistan’da transların haklarını korumaya yönelik ilk iki yasa tasarısı onaylandı. Yasa uyarınca transların mülk edinme, eğitim alma gibi haklarını engellemek, cinsiyet kimlikleri üzerinden ayrımcılık yapmak ve şiddet uygulamak yasa dışı sayılacak.

Gazete Karınca’da yer alan habere göre, yasa tasarıları uyarınca “Cinsiyet kimliği ya da cinsel yönelimi toplum normlarından farklı olan ve/veya doğumunda kendisine atanan cinsiyet dolayısıyla oluşan kültürel beklentileri karşılamak istemeyen” olarak tanımlanan translara karşı her türlü şiddet suç kabul edilecek.

Yasayla mülk edinme, eğitim ve iş yeri açma hakkı güvenceye alınıyor

“İnsanların beyanı doğrultusunda davranılması gerektiğini” resmi olarak tanımlayan yasa tasarısı onaylanırsa transların mülk edinme, eğitim alma, oy verme, iş yeri açma haklarını cinsiyet kimlikleri üzerinden ellerinden almak ve translara zorbalık uygulamak anayasa önünde yasa dışı olacak.

Etiketler: Pakistan, trans, haklar, Yasa

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler