Pakistan'da muhalefet lideri İmran Han zaferlerini ilan etti

Pakistan'da yapılan genel seçimlerde eski kriket oyuncusu ve muhalefet lideri Imran Han, ofisinde yaptığı açıklamada zaferini ilan etti.

Pakistan'da muhalefet lideri İmran Han zaferlerini ilan etti

İlk seçim sonuçlarının ardından ofisinden bir açıklama yapan Pakistan Adalet Partisi (PTI) lideri Imran Han, ülkesinin yeni başbakanı olarak göreve hazır olduğunu duyurdu.

"Tanrı'nın izniyle biz ülkemiz için örnek olacağız" diyen Han'ın partisi resmi olmayan sonuçlara göre 270 kişilik parlamentoda 119 sandalyeyi garantilemiş durumda.

"Yolsuzluk ve cahillikle mücadele" sözü

Koalisyon hükümeti kurulması beklenen Pakistan'ın yeni başbakan adayı yolsuzluk, yoksulluk, cahillik ve işsizliğin en önemli zorluklar olduğunu belirterek hükümetinin, bunların üstesinden gelmek için en iyisini yapacağı sözü verdi.

İmran Han, "Bu seçimlerin adil olduğuna inanıyorum, ancak endişelerinin giderilmesi için siyasi partilerle çalışmaya hazırız" ifadelerini de kullandı.

"Asker kanuna aykırı hareket etti"

Pakistan Müslüman Ligi lideri ve Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif seçimde hile yapıldığını öne sürerek sonuçları reddettiklerini açıkladı.

Şerif seçim sandıklarında görev yapan yüz binlerce askerin yasalara aykırı hareket ettiklerini öne sürdü.

İktidar, Khan'ın partisini askere yakın olmakla suçluyordu.

Şerif'e Panama Belgeleri sonrası hapis cezası

Ülkede son seçimi kazanan Navaz Şerif, Panama Belgeleri'nde adının geçmesi ile patlak veren skandalın ardından yargılanmış ve yolsuzluk yapmaktan suçlu bulunmuştu. 

14 Temmuz'da ise tutuklanarak cezaevine konulmuştu. 

Bianet

Etiketler: Pakistan, İmran Han

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler