Pakistan’da bir trans kadın vurularak öldürüldü

Pakistan’ın Peşaver şehrinde yaşayan bir trans kadın vurularak öldürüldü. Trans kadının işkence görmüş cansız bedeni bir çuvalın içinde bulundu.

Pakistan’da bir trans kadın vurularak öldürüldü

PembeHayat’ın haberine göre geçtiğimiz günlerde Pakistan’ın Peşaver şehrinde yaşayan bir trans kadın vurularak öldürüldü. Polis, silahla vurulmasının öncesinde işkenceye maruz kaldığını bildirdiği trans kadını, Bara Kapısı civarında bir çuvalın içinde buldu. Olayla ilgili şüpheli bulunan biri trans kadının ev sahibi olmak üzere iki kişi tutuklandı.

‘Adalet istiyoruz!’

Olayın ardından açıklama yapan Pakistan yerelindeki bir trans örgütlenmesi olan Trans Action Pakistan, 2015’ten bu yana 62. trans cinayeti olduğunu, bunun önüne geçilmesi gerektiğini belirtti. Şehirde ise pek çok protesto gerçekleştirildi.

Olayın ardından eylem düzenleyen trans aktivistler, polisten koruma talebinde bulundular ancak polis eylem sırasında onları korumadı. Görevlerini yapmadıkları için polislere karşı slogan atan trans kadınlar, aynı zamanda öldürülen arkadaşlarını andı ve “Adalet istiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı.

‘Hani nerede trans hakları?’

Pakistan, Mayıs ayında transları koruyan bir yasa çıkarmıştı. Bu yasa, Pakistan’da yaşayan translara yönelik ayrımcılığı yasaklarken,  herhangi tıbbi ve psikolojik bir müdahaleye gerek kalmadan kimlik kartında bulunan cinsiyet ibaresinin değiştirilebileceğini de belirtiyordu. Bunun yanında Pakistan’da gerçekleştirilen genel seçimlerde beş trans aday bulunuyordu.

Bunların yanı sıra bu yıl içerisinde Pakistan’da bir dayanışma ağı kurulmuş ve ilk trans spiker Marvia Malik işe başlamıştı. Ancak bütün bu gelişmeler yereldeki transların maruz kaldığın nefreti önlemeye yetmiyor. Konuyla ilgili açıklamasında çıkarılan yasanın trans hakları bakımından dünyanın en “ilerici” yasası olduğunu belirten bir aktivist, pratikte de karşılığını bulmasını beklediğini ekliyor.

‘Ben neden göçtüm?’

Pembe Hayat’ın konuyla ilgili görüştüğü İsveç’e iltica eden bir Pakistanlı mülteci trans erkek, çıkarılan yasanın da, atılan önemli adımların da Pakistan yerelinde transları koruyamadığını belirtmişti:

“Haberlerde çok güzel gelişmelerin olduğunu görüyoruz. Transların yasalarca korunduğunu iddia ediyorlar. Ancak, bütün bu gelişmeler transları koruyamıyor. Hala arkadaşlarımdan haberler alıyorum. Hala oradaki arkadaşlarım ayrımcılığa ve şiddete maruz kalıyor. Eğer gerçekten göründüğü gibi transların hakları güvence altına alınmış olsaydı, ben neden buraya göçmüş olurdum ki?”

(PembeHayat)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler