Özgür Özel: Yemin töreninde ayağa kalkmayacağız

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreninde ayağa kalmayacaklarının söyledi.

Özgür Özel: Yemin töreninde ayağa kalkmayacağız

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Meclis’te düzenlenecek olan yemin törenine katılacaklarını söyledi. Özel, “Burası yasama meclisidir ve bugüne kadar yürütmenin başı karşısında hiç ayağa kalkmadık, kalkmamak gerekiyor. Artık tarafsız bir cumhurbaşkanı yok” dedi.

CHP, 27’nci Yasama Dönemi’nin ilk grup toplantısını basına kapalı olarak gerçekleştirdi. Grup başkanvekillerinin belirlendiği toplantının ardından CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, açıklama yaptı.

Grup başkanvekilliği seçimi hakkında bilgi veren Özel, “Grup başkanvekilliği seçiminde kullanılan 136 oyun 131’ini alan Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç ilk turda seçildiler. Zaten 3 adayın olduğu bir yarıştı. Meclis başkanvekilliğinde Levent Gök adaydı. Kendisi kullanılan oylardan 119’unu alarak ilk turda seçildi ve Meclis başkanvekili adayımız olarak belirlendi” dedi.

‘Çok zor durumda bir Meclis var’

Daha sonra toplantıda görüşülen konuları anlatan Özel, “Dünkü yemin töreninde ortaya çıkan görüntüleri bugün çokça konuştuk. Şöyle bir görüntü ile karşı karşıyayız. Yetkileri elinden alınmış, ilan edilen OHAL ile yasama yetkisi Cumhurbaşkanlığı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu tarafından kullanılan çok zor durumda bir Meclis var” diye konuştu.

‘Kimse Meclis'ten umudunu kesmesin’

AK Parti milletvekillerinin TBMM’den umudu olmadığını savunan Özel, “Adalet ve Kalkınma Partisi, cumhurbaşkanı Meclis’ten ayrıldıktan sonra, yeni seçilen grup başkanı ve 5 grup başkanvekili dahil hiçbir yöneticinin olmadığı, en fazla 50 kişinin salonda bulunduğu bir şekilde yemin ettiler. Oysa geçen yemin törenlerinde iktidar partisi tam kadro bulunuyordu. Meclis’ten bir umutları, Meclis’le ilgili bir tasarrufları yok” diye konuştu.

CHP’nin tüm milletvekillerinin dünkü oturuma katıldığını söyleyen Özgür Özel, “Biz bu Meclis’te çatır çatır muhalefet etmeye, tüm konularda vatandaşın taleplerini dile getirmeye devam edeceğiz. Kimse Meclis’ten umudunu kesmesin. Bu Meclis’i ne Recep Tayyip Erdoğan kurdu, ne de Recep Tayip Erdoğan kapatabilir. Mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

‘Daha önce kim olursa olsun ayakta karşıladık’

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özel, Meclis Başkanlığı için adaylarını çarşamba günü açıklayacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılacaklarının kaydeden Özgür Özel, şunları söyledi:

“Daha önce cumhurbaşkanının tarafsız, bağımsız olduğu dönemlerde cumhurbaşkanı kim olursa olsun, CHP grubu makama saygı gereği onu ayakta karşıladı. Cumhurbaşkanı kim olursa olsun sürüyordu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın da tarafımızdan gelirken ayakta karşılandığı konuşmalar oldu. Ancak bugün kuvvetler ayrılığının ayaklar altına alındığını söylüyoruz, ama kuvvetlerin birbirinden ayrı olduğunu söyleyenlere şunu söylemek istiyoruz: Burası yasama meclisidir ve bugüne kadar yürütmenin başı karşısında hiç ayağa kalkmadık, kalkmamak gerekiyor. Artık tarafsız bir cumhurbaşkanı yok. Geçen referandumdan sonraki ilk 1 Ekim açılışında da ifade etmiştik. Bir partinin genel başkanı karşısında ayağa kalkmak gibi geleneğimiz yok. Tarafsızlığını yitirmiş bir kişiye karşı ayağa kalkmak gibi bir gelenek yok. Yasama organının yürütmenin başı karşısında ayağa kalkmasını kimse beklemesin. Biz kalkmayacağız.”

‘Muhalefete muhalefet etmeyiz’

Özgür Özel, Ümit Özdağ’ın “CHP ile ittifak İYİ Parti’ye oy kaybettirdi” açıklamasıyla ilgili soruya, “Bu konuda elbette farklı değerlendirmeler olabilir. Muhalefete muhalefet etme geleneğimiz yok. Muhalefet partilerinin birbirleriyle uğraşmasını anlamlı bulmayız. Ayrıca aynı ittifakta yer aldığımız bir partiyi de eleştirmeyi ve farklı değerlendirmeler yapmayı sağlıklı bulmayız” yanıtını verdi. 

(DHA)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler