Özgür Gündem ana davasında ‘dijital raporlar’ incelenecek

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin 9 kişinin yargılandığı ana davasında mahkeme heyeti gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı'nın tutukluluğuna devam kararı vererek duruşmayı 10 Nisan’a bıraktı.

Özgür Gündem ana davasında ‘dijital raporlar’ incelenecek

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin dokuz kişinin yargılandığı ana davasının onuncu duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Ara kararını açıklayan mahkeme, “isnat edilen suça ilişkin kuvvetli suç şüphesinin bulunması ve kaçma hazırlığında yakalanması” gerekçeleriyle gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Avukatların dijital materyalleri incelemek için süre talepleri kabul edildi. Bir sonraki duruşma 10 Nisan, saat 09.15’te görülecek.

Mahkeme başkanı: Ahmet Uğuz - Üyeler: Dr. Abdullah Ok, Emine Çakır - Savcı: Aydın Boztaş.

Sancılı tahliyesini talep etti

Bianet’in haberine göre, duruşmada tutuksuz yargılanan İnan Kızılkaya ve sanık avukatları hazır bulundu. Tutuklu yargılanan Kemal Sancılı ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Mahkeme başkanı Ahmet Uğuz, sanıklara ve avukatlara dijital inceleme raporlarına ilişkin beyanlarını sordu.

Tutuklu sanık Sancılı, raporlar eline ulaşmadığı için savunma yapamayacağını söyledi. Bir yıla yakın süredir tutuklu olduğunu hatırlatan Sancılı, yattığı sürenin göz önünde bulundurularak tahliyesini talep etti.

Sancılı’nın avukatı Özcan Kılıç da, uzun süreli tutukluluğun infaza dönüştüğünü belirterek müvekkilinin tahliyesini istedi.

Avukat Doğan: Başka mağduriyetler yaratıyor

Tutuksuz yargılanan Aslı Erdoğan’ın avukatı Erdal Doğan ise, “Dava uzun süredir devam ediyor. Müvekkilimin sanık sıfatıyla dosyada bulunması başka mağduriyetler yaratıyor. Bu nedenle beraat talep ediyoruz” diye konuştu.

Sanık avukatlarının tamamı, dijital inceleme raporlarını incelemek için mahkemeden süre istedi.

Savcıdan tutukluluğa devam talebi

Duruşma savcısı Aydın Boztaş, “mevcut delil durumu ve kaçma şüphesi olduğu” gerekçeleriyle Sancılı’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Mahkeme de bu karar uydu.

İddianame ve sanıklar

Davada gazetenin yazar ve yayın danışma kurulu üyeleri Filiz Koçali, Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Ragıp Zarakolu, Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, yazar Eren Keskin, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ve yayın danışma kurulu üyesi Bilge Aykut yargılanıyor.

İddianamede tüm sanıklar için Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” başlıklı 302/1, “Silahlı örgüt” başlıklı 314/2, ”Suç işleme amacıyla örgüt kurma” başlıklı 220/1,2,8, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) örgüt propagandasını düzenleyen maddelerinden hapis cezası isteniyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler