Özgecan Aslan'ın katledilişinin 5'inci yılı: Çığlığını duydunuz mu?

Özgecan Arslan’ın Mersin’de okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste katledilişinin ardından 5 yıl geçti. 5 yıl içerisinde kadınlar sokaklarda “Kadın cinayetleri durdurulsun” demeye devam ederkerken yeni çığlıklar yükseldi: Şule Çet, Emine Bulut ve nicesinin çığlığı…

Özgecan Aslan'ın katledilişinin 5'inci yılı: Çığlığını duydunuz mu?

SiyasiHaber

Mersin’in Tarsus ilçesinde, okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ölümünün üzerinden 5 yıl geçti. Olayın ardından Özgecan Aslan, kadına yönelik şiddetle mücadelenin simgesi haline geldi.

Aslan katledilişinin 5'inci yıl dönümünde mezarı başında yakınları tarafından anıldı.

 Konuşma yapan Özgecan Aslan'ın annesi ve babası kızlarını hala unutamadıklarını dile getirdi. Olayın acısını ilk günkü gibi çektiklerini söyleyen Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan, 5 yılın kolay geçmediğini belirtti.

 

"Defalarca öldürdüler, katlettiler bizi"

 

Kızlarının öldürülmesinin ardından ailecek öldüklerini ifade eden Aslan, Türkiye'nin kadına şiddet konusunda sınıfta kaldığını belirtti. Aslan kızının aklından çıkmadığını belirterek "Olan kızıma oldu. Kadınlara, çocuklara oldu. Herkes hayatını yaşıyor. Bir saat dahi onu düşünmeden, anmadan geçmiyor. Biz ailecek öldük. Olaydan sonra çok kötü ve art niyetli, kalbi kara çok sayıda insanla karşılaştık. Defalarca öldürdüler, katlettiler bizi. İlaç kullanıyorum. O kadar zor durumdayım ki. Buna rağmen olayın olduğu dönemde yanımızda olan birçok insan şu anda yanımızda değil. Herkes bizi kendi düşüncesine göre, kafasındaki fikirlere göre yargılıyor. Bu çok yanlış." dedi.

 

"Kadın şiddeti son bulsun"

Anne Songül Aslan ise "Her an düşünüyorum ve hep aklımda. Kadın şiddeti son bulsun. Devlet büyüklerimizden bu konunun üzerinde durmalarını istiyorum. Başka canlar yanmasın. Allah kimsenin başına vermesin. En kötü felaket bu. Çok zor." sözleriyle duygularını ifade etti.

 

Ne olmuştu?

Çağ Üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan, 11 Şubat 2015 tarihinde, Tarsus ilçesindeki okulundan evine dönmek üzere bindiği minibüste katledildi. Kızlarının Mersin’deki evine dönmemesi üzerine polise başvuran Aslan ailesi, iki gün sonra aldıkları haberle yıkıldı.

Özgecan’ın cansız bedeni, 13 Şubat 2015 tarihinde Tarsus-Ankara karayolu Çamalan köyündeki Cin Deresi’nde yanmış halde bulundu. Evine dönmek için bindiği minibüste katledilen 19 yaşındaki Özgecan’ın davası, sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya mal oldu. Kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin simgesi haline gelen Özgecan, tüm kadın örgütlerini harekete geçirirken, katilleri olan 3 sanığa verilen hapis cezasıyla da benzer davalarda emsal oldu.

Tutuklu sanıklar Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe, yargılama sonucunda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Cinayetin faili Ahmet Suphi Altındöken, Adana F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda bir mahkum tarafından 11 Nisan 2016'da öldürülmüştü.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler