Özel Savcı Mueller: Trump'ın Rusya ile işbirliği yaptığına dair kanıt yok

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, 2016'daki son başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahalesi ve ABD Başkanı Donald Trump ile Moskova'nın arasındaki ilişki iddialarına yönelik yapılan incelemede herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığını açıkladı.

Özel Savcı Mueller: Trump'ın Rusya ile işbirliği yaptığına dair kanıt yok

Özel yetkili savcı Robert Mueller'in hazırladığı raporda "Bu rapor başkanın suç işlediği sonucuna varmıyor ancak onu temize de çıkarmıyor" ifadeleri dikkat çekti.

ABD Adalet Bakanı William Barr 4 sayfalık bilgilendirme metninde, Savcı Mueller'in hazırladığı raporda Trump'a suçlama yönetilmediğini açıkladı. Adalet Bakanı Barr rapordaki ana bulguları Kongre'deki yetkililerle paylaştı.

Barr’ın bilgilendirme metnini hazırlarken Adalet Bakanı yardımcısı Rod Rosenstein ve bazı yardımcılarıyla istişarelerde bulunduğu ancak Mueller ile görüş alışverişinde bulunmadığı belirtildi.

Mueller 22 ay süren soruşturmasına Trump'ın seçim ekibinin Rusya'yla işbirliği yapıp yapmadığını ve Trump'ın adalete müdahale edip etmediğini araştırıyordu.

Trump: Gizli anlaşma yok, engel yok, tam ve genel beraat. Amerika'yı harika yapmaya devam!

Başkan Trump, savcı Muller'in raporuna ilk tepki olarak Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda; "Gizli anlaşma yok, engel yok, tam ve genel beraat. Amerika'yı harika yapmaya devam!" ifadelerine yer verdi. Trump ayrıca, kendisine karşı "yasa dışı başkanlığı düşürme" girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.

@realDonaldTrump tarafından yapılan Twitter paylaşımı: No Collusion, No Obstruction, Complete and Total EXONERATION. KEEP AMERICA GREAT!

Trump, Rusya ile gizli anlaşma yapıldığı iddialarının hayatında duyduğu "en saçma" suçlamalar olduğunu belirtti. ABD Başkanı tüm bu suçlamalardan beraat ettiğini yineledi.

Beyaz Saray sözcüsünden açıklama

Beyaz Saray Sözcüsü Sara Sanders, "Özel savcı soruşturmada gizli bir anlaşma ya da bir engelleme bulmadı. Adalet Bakanı Barr ve yardımcısı Rosenstein de daha sonra bir engelleme olmadığını açıkladı" dedi.

Sanders ayrıca, "Adalet Bakanlığı'nın bulguları ABD Başkanı'nı tamamıyla temize çıkarmaktadır" açıklamasında bulundu.

Reuters

Adalet Komisyonu Başkanı Nadler: Savcı Mueller Trump'ı temize çıkarmıyor

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Jerry Nadler konuyla ilgili olarak "Savcı Mueller Başkan'ı (Trump) açık bir şekilde temize çıkarmıyor. Adalet Bakanı Barr'ın kararını dinlemeli ve tüm gerçekleri bilmek isteyen Amerikan halkına bu işin temelindeki tüm kanıtları sunmalıyız." ifadelerini kullandı.

Nadler bu durumda Adalet Bakanlığı'nın konuyu Kongre'ye bıraktığına dair görünüm olduğunu söyledi. Jerry Nadler, Adalet Bakanı Barr’ı önümüzdeki günlerde Kongre’ye ifade vermesi için çağıracaklarını da belirtti.

Raporun önemli bulgularının kamuoyuna yansıması Trump’a yakın isimler tarafından memnuniyetle karşılandı. Trump’ın avukatlarından Rudy Giuliani, sonucun beklenenden de iyi olduğunu belirtti.

Demokrat vekillerin Mueller'in topladığı delillerden yola çıkarak Başkan Trump ile ilgili daha derin bir inceleme yapılması için harekete geçmesi bekleniyor.

FBI, ABD'de Kasım 2016'da düzenlenen başkanlık seçimine, Rusya'nın Trump lehine müdahale ettiğine dair iddialarla ilgili soruşturma başlatmıştı. ABD Başkanı Trump seçim kampanyasına yönelik Rusya ile gizli bir anlaşmanın olmadığını söylüyor.

Trump, özel yetkili savcı Robert Mueller'in Rusya soruşturmasını defalarca kez 'cadı avı' olarak niteledi. Soruşturmada bugüne kadar 33 kişi farklı suçlardan davalık oldu.

Euronews

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler