Özel Halk Otobüsleri kazandı: Yolcu başına verilen ücrete yüzde 100 zam

Özel halk otobüsü işletmecileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine maliyetlerini karşılamaları için verdiği paranın yetmediğini belirterek kontak kapatıp eylem yapmıştı. İBB Meclisi, otobüs işletmecilerine verilen parada yüzde 100’ün üzerinde zam yaptı.

Özel Halk Otobüsleri kazandı: Yolcu başına verilen ücrete yüzde 100 zam

Fotoğraf: DHA

Özel otobüs işletmecileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kendilerine aylık olarak maliyetlerini karşılamaları için verdiği paranın yetmediğini belirterek 9 Mart’ta yarım gün sefere çıkmamıştı. İBB de kontak kapatan işletmeciler hakkında sözleşmeye uymadıkları gerekçesiyle yasal işlem başlatıldığını açıklamış ancak detay verilmemişti. Otobüs işletmecileri, sorunlarına çözüm bulunmaması durumunda sefere çıkmayacaklarını açıklamıştı.

Eylem sonuç verdi

İBB Meclisi’nde oybirliğiyle alınan karara göre özel halk otobüsleri ve Otobüs A.Ş. işletmecilerine öğrenci başına artık 30 kuruş değil 70 kuruş ödenecek. Böylece otobüs işletmecilerine verilen parada yüzde 100’ün üzerine zam yapılmış oldu. Halka yansıtılmayacak olan zamlar 30 Eylül’e kadar geçerli.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler