Ozan Güven, İstanbul Sözleşmesi, portmantodaki şapka!

SEÇTİKLERİMİZ – Ayşe DÜZKAN Artı Gerçek için yazdı: “AKP, kadın seçmenleri bilinçsiz sanıyor, çok yanılıyor! İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmayan kadınlardan oy almayı beklemesin.”

Ozan Güven, İstanbul Sözleşmesi, portmantodaki şapka!

 

ozan güven’in kız arkadaşı geçtiğimiz günlerde onun kendisini dövdüğünü açıkladı. bunun ayrıntılarını anlatmayacağım, görmemiş olmanız çok az ihtimal. 

erkek şiddetinin, fukaralığın, zayıflığın sebep olduğu öfkenin bir sonucu olduğu iddiası sık sık karşımıza çıkıyor. oysa ozan güven’in maddi durumu iyi, ünün getirdiği avantajlara sahip, yüzüne bakılır, hayattan istediklerini almış bir adam. 

böyle bir erkeğin şiddeti ilk kez karşımıza çıkmıyor, ilk kez ayıplanmıyor, ilk kez örgütlü tepkiyle karşılaşmıyor. bunlar, kamuoyunun bilincini değiştirmede çok önemli şeyler. hele mahkemelerin sosyal medyaya göre tutum aldığı güncel ortamımızda her türlü teşhir ve kınama çok önemli. ayrıca bunların caydırıcı bir yanı da oluyor, hele de ünlüler, hayatını ünlü olmakla kazananlar için. (insan oyunculukla ya da şarkıcılıkla ün kazanabilir ama örneğin bir reklam filminde kendi kimliğiyle yer alıyorsa ve kimliğiyle o markaya bir biçimde kefil oluyorsa, bu ünlü olmaktan para kazanmak anlamına gelir.)

işte bu ortamda, bir grup senaristin, gelecekteki işlerini de tehlikeye atarak yaptığı çağrı bence çok değerli. politik mücadeleyi, kimin daha tutarlı olduğu, kimin daha dik bir duruşunun bulunduğu konusunda bir seçme için araçlar bulmak olarak görüyorsak, bu senaristlerin erkek egemen ideolojiyi yeniden üreten işlerde çalıştıklarını hatırlarız. ama bir eylemin iyi ya da kötü olduğunu belirleyen şey, yapanların ahlakı değil sonuç alması. diziler başta olmak üzere, özellikle popüler kültür araçlarının ortaya çıkarttığı ideolojik iklim şiddetin meşrulaşmasında çok etkili ama bu iklimin oluşmasında payı olmakla yasaların dahi suç saydığı bir şiddet eylemi gerçekleştirmek aynı şey değil. 

...Ayşe DÜZKAN'ın Artı Gerçek'teki yazısının tamamı için TIKLAYIN

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler