Öykü Arin için süre azalırken Suriyeli mültecilerin donörlüğü reddediliyor

İzmir'de kök hücre nakli bekleyenlere donör olmak için Kızılay merkezlerine giden Suriyeli mülteciler, vatandaş olmadıkları için geri çevriliyor.

Öykü Arin için süre azalırken Suriyeli mültecilerin donörlüğü reddediliyor

İzmir'de Suriyeli mülteciler, ilik nakli bekleyenlere donör olmak için Kızılay merkezlerine gittiklerine vatandaş olmadıkları için geri çevriliyor. Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği, mevzuatta düzenleme yapılması için kampanya başlatacak.

İzmir'de yaşayan Eylem ve Çağdaş Yazıcı çiftinin 3,5 yaşındaki kızları Öykü Arin'e nadir görülen Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) tanısı konulmasının ardından başlatılan donörlük kampanyasına ülkenin birçok kentinden destek gelmiş, binlerce insan kök hücre bağışında bulunmak için Kızılay'ın kan bağışı noktalarına gitmişti. Kampanya son olarak yurt dışına taşmış, Kanada, ABD, Fransa ve Almanya'da Kızılhaç ve gönüllü kuruluşlar tarafından kampanyalar başlatılmıştı. Kampanyalar sadece Öykü Arin için değil ilik bekleyenler için umut olmuştu.

Öykü Arin'in ilik nakli beklediğini öğrenen İzmir'deki Suriyeli mülteciler de kampanyaya dahil olabilmek için Kızılay'ın kan bağışı noktalarına gitti ancak önlerine mevzuat engeli çıktı. Kızılay çalışanları, Suriyeli mültecilere vatandaş olmadıkları için kök hücre bağışında bulanamayacaklarını ve donör olamayacaklarını söylediler. Mevzuata göre sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu işlemi gerçekleştirebiliyor.

"Başvurumuz kabul edilmediği için üzgünüm"

Kızılay'ın Konak'ta kan bağışı aracına giden Suriyeli mültecilerden biri de Ala Demircan. Sosyal medyada Öykü Arin'in hastalığını ve başlatılan kampanyayı öğrenen Ala Demircan, kök hücre bağışında bulunmak istedi. Ala'nın eşi Türkiye vatandaşı olduğu için donör olabilirken Geçici Koruma Statütüsünde olan Ala'nın donörlüğü reddedildi. Ala "Sosyal medyada Öykü'nün annesi Eylem'in çağrılarını gördüm ve çocukları olan bir kadın olarak ben de bir şey yapmak istedim ama ama vatandaş olmadığımız için kabul edilmedik. Başvurumuz kabul edilmediği için üzüldüm. Düzenleme yapılırsa benim gibi kök hücre bağışında bulunmak isteyen var" dedi.

Yeni düzenleme çağrısı

İzmir'de faaliyet yürüten Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği de başlatacağı kampanya ile Türkiye’de yaşayan kayıtlı Suriyelilerin kök hücre bağışı yapabilmelerini talep edecekler. Suriyeli mülteciler, ilk olarak Basmane'deki dernek binalarında 18 Ocak Cuma günü kitlesel şekilde kan bağışında bulunarak dayanışma için adım atacak.

Kızılay’a mevzuaatta düzenleme yapma çağrısında bulunan Dernek Başkanı Muhammed Salih Ali "Suriyeli mülteciler olarak biz de dayanışmada bulunmak istiyoruz. İnsanlar da 'Sadece Suriyeliler yardım alıyorlar' şeklinde bir algı var ve biz bunu ortadan kaldırmak istiyoruz. Bu ülke bize kapılarını açtı, halkı destek oldu ve geçirdiğimiz zor günlerde gelen yardımlarla ayakta kaldık. Şimdi biz de elimizden gelen noktalarda adım atmak istiyoruz. Biz de bu ülkenin bir parçası olmak istiyoruz" dedi.

Daha önce de engelli vatandaş reddedilmişti

Kampanyaya destek kamu kuruluşlarında da devam ederken donör olmak için kan vermek amacıyla Kızılay'ın kan bağışı noktasına giden görme engelli Yusuf Ak, yanında yakını olmadığı gerekçesiyle kan verememişti. Kendisine karşı ayrımcılık yapıldığını savunan Ak, Kızılay'dan özür beklediğini söylemişti.

Yusuf Ak kendisine uygulanan ayrımcılığı eleştirmiş, reddedilmesinden kaynaklı üzüntü duyduğunu belirterek "Ben 27 yıllık hayatımda çoğu kez ayrımcılığa maruz kaldım ama böylesini ilk kez yaşıyorum. Lösemi hastası Öykü Arin için kan vermek amacıyla kan bağışı noktasına gittim. Bana yanımda yakınımın olması ve onun şahitliği gerektiği söylendi. Ben de amacımın hayat kurtarmak için kan bağışı yapmak olduğunu söyledim ama kabul etmediler. Oradan geçen bir kişiden şahit olmasını istedim. O kişi de bana sırtını döndü. Başka bir vatandaş şahit olabileceğini söyledi ama yakınım olmadığı için kanımı almadılar. Yaşanan bu olay beni çok üzdü. Ağlamaklı oldum. Mevzuatta böyle bir şey yok. Bu; ben, benim gibi engellilere yapılmış büyük bir haksızlık. Amacımız hayat kurtarmak, kan bağışı yapmak. Eğer bana bunu yapan bir kişi şahsi davrandıysa yine de bunu Kızılay çalışanı olarak yapmıştır. Kızılay'dan iyi niyet adımı olarak benden özür dilemesini istiyorum." şeklinde konuşmuştu.

Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler