Oy ve Ötesi YSK’ya başvurdu: ‘Belirsizlikleri ortadan kaldırın’

Oy ve Ötesi, “Seçimlerin serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarını korumak ve seçimlere, dolayısıyla da demokrasiye yönelik güvenin zedelenmesini önlemek için kanundaki belirsizlik alanlarını yeni genelge ve kararlar ile ortadan kaldırması” için YSK’ya başvurdu.

Oy ve Ötesi YSK’ya başvurdu: ‘Belirsizlikleri ortadan kaldırın’

Kendisini "200.000'den fazla gönüllüsüyle demokratik ve şeffaf bir seçim ortamı için çalışan bir sivil toplum kuruluşu" olarak tanıtan Oy ve Ötesi inisiyatifi yasalarda yapılan son değişikliklerin yarattığı belirsizliklere işaret ederek “Demokratik esasları güvence altına alıp, boşlukları ortadan kaldıracak kapsamlı bir düzenlemeye olan ihtiyacı” vurguladı.

Oy ve Ötesi, yaptığı açıklamada “Türkiye'de seçime katılım oranının, dünya ortalamasının üzerinde olması, vatandaşların seçimlere verdiği önemin ve gösterdiği ilginin bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Oy ve Ötesi de varlık nedenini burada buluyor ve kendisini olarak tanımlıyor” ifadelerini kullandı.

Oy ve Ötesi’nin açıklamasında “Seçimlerin yargısal denetimini sağlayan en üst kurum olarak Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), kanunun uygulamasına ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisi önem kazanıyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun seçimlerin serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarını korumak ve seçimlere, dolayısıyla da demokrasiye yönelik güvenin zedelenmesini önlemek için kanundaki belirsizlik alanlarını yeni genelge ve kararlar ile ortadan kaldırması, Türkiye için önemli bir ihtiyaç olarak öne çıkıyor” dendi.

Bu doğrultuda Oy ve Ötesi’nin, seçim günü uygulamalarının netleşmesi için hazırlanacak mevzuata dair görüş ve önerilerini Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına bir dilekçe ile sunduğu belirtildi.

#GüvenVer

Açıklamada, "Seçimlere yönelik güven duygusunun güçlendirilmesi için Yüksek Seçim Kurulu’nun her türlü önlemi alacağına dair inancıyla Oy ve Ötesi, vatandaşları konuyla ilgili bilgilendirmek için önemli gördüğü noktaları kamuoyuna sunarak; bunları paylaşmaya, konuşmaya ve tartışmaya #GüvenVer kampanyasıyla herkesi davet ediyor" denildi.

Kampanya ile ilgili olarak, Oy ve Ötesi, gönüllülerine şu şekilde seslendi:

"Sosyal medyadan ve diğer iletişim kanallarından yapacağımız tüm bilinçlendirme çalışmalarını #GüvenVer etiketi ile paylaşarak, kampanyamızın yayılmasına ve daha fazla kişiye ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz. Adil ve şeffaf seçimlere doğru ilerleyebileceğimizi biliyor ve seçim süreçlerinin güvenilir olması yolunda tüm bireylere önemli rol düştüğüne inanıyoruz. Bu nedenle siz gönüllülerimizi, seçim süreçlerinin her adımına sahip çıkarak #GüvenVer’meye davet ediyoruz."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler