Osman Kavala Şimdi de “Casusluk” Suçlamasıyla Tutuklandı

Osman Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında ‘siyasal veya askeri casusluk‘ suçundan tutuklama kararı verildi.

Osman Kavala Şimdi de “Casusluk” Suçlamasıyla Tutuklandı

Gezi davasında beraat ettikten sonra tahliyesi beklenirken 15 Temmuz soruşturması kapsamında yeniden tutuklanan Osman Kavala hakkında bu kez "casusluk" suçlamasıyla tutuklama kararı verildi.

Kavala, TCK 328. madde uyarınca “casusluk” suçlaması yöneltilerek açılan soruşturma kapsamında tutuklama talebiyle sevk edildiği İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'ndeki duruşmaya SEGBİS üzerinden katılarak ifade verdi.

 

Kavala’nın ifadesi

Kavala, SEGBİS ile şu ifadeyi verdi: “HTS kayıtlarında benim Henri Barkey ile herhangi bir telefon görüşmesi yapmamış olduğum ortaya çıktı. Benim çalışma ofisim otellerin olduğu çevrededir. Aynı baz istasyonunun kullanılması oldukça doğaldır. Benim casusluk faaliyetini yapabilmek için gerekli olan herhangi bir bilgiye sahip olmam, bilgiye erişmem mümkün değildir. Ben sivil toplumda çalışıyorum. Benim temasta olduğum insanlarda sivil toplum örgütüdür. Benim devletle ilgili insanlara temasım söz konusu değildir. Henri Barkey ile konferansta tanıştık. Bunun dışında bir tanışıklığımız yoktur. Benim darbe girişimine ne bir katkım ne de bir devlet sırrına erişmem söz konusudur.”

 

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, tutuklama kararına ilişkin belgeleri Twitter’da paylaştı.

ColXri

 

2yıllık azami tutukluluk süresi dolmuştu

Türk Ceza Hukuku Derneği Başkan Yardımcısı Kazım Yiğit Akalın, Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Osman Kavala bilindiği üzere darbe suçlaması ile tekrar tutuklanmış ancak, soruşturma aşamasındaki 2 yıllık azami tutukluluk süresi dolmuştu. Şimdi casusluk suçlaması ile yani başka suçtan tutuklamaya sevk edildi” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler