Oruç Reis Türkiye'ye erken döndü: 'Olumlu bir ilk adım'

25 Eylüle kadar Doğu Akdeniz'de çalışması planlanan Oruç Reis gemisi için 12 Eylül'e kadar geçerli olan NAVTEX ilanı yenilenmedi ve Oruç Reis Antalya Limanı'na demirledi. Konuyla ilgili Yunanistan BB. Miçotakis "Olumlu bir ilk adım" açıklaması yaptı

Oruç Reis Türkiye'ye erken döndü: 'Olumlu bir ilk adım'

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de araştırma yapan sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in araştırma faaliyetlerini tamamlayarak Antalya Limanı’na dönmesi konusunda Yunanistan’dan açıklama geldi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Oruç Reis’in limana dönmesini diyalog girişimleri açısından ‘olumlu bir ilk adım’ olarak niteledi.

Selanik’te gazetecilere konuşan Miçotakis, “Oruç Reis’in dönmesi olumlu bir ilk adım, devamının gelmesini umuyorum. Türkiye’yle görüşmek istiyoruz ama provokasyon olmayan bir atmosferde” ifadelerini kullandı. Yunanistan Başbakanı, iki ülke arasındaki deniz sırını sorunlarının çözümünde tek yolun diyalog olduğunu söyleyip, ilk adımın ikili ilişkilerin iyileştirmesi yönünde Türkiye tarafından atılacak bir adım olacağını savundu. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler