Ordu Valisi’ne cevap veren Emine Teyze tutuklandı

VİDEO HABER - Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda, İkiüvez Beldesi Kepçeli Yaylası’ndaki çöp tesisine karşı yapılan basın açıklamasında söz alarak Ordu Valisi’ni eleştiren Emine Elik “uzaklaştırma aldığı çöp tesisinin önünde bulunan kendi arazisinde olması ve kamu görevlisine hakaret’ suçlarından tutuklandı.

Ordu Valisi’ne cevap veren Emine Teyze tutuklandı

İlküvez’deki çöp tesisine karşı yapılan eylemlerden dolayı hakkında uzaklaştırma kararı çıkan Emine Elik tutuklandı.

İlküvez’deki evinden jandarma tarafından gözaltına alınan Emine Elik, daha sonra Ünye Adliyesi’nde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Ünye Devlet Hastanesi’ndeki sağlık kontrolü sonrası Ünye Cezaevi’ne gönderildi.

Emine Elik’in tutuklanma gerekçesi “adli kontrol şartına uymamak ve kamu görevlisine hakaret” olarak belirtildi.

Diğer taraftan, İlküvez Kepçeli Yaylası’ndaki çöp yerinin Elik ailesinin kendi mülkleri olduğu, Emine Elik’in ise çalışmak üzere araziye gittiği, tutuklama kararına ise yarın itiraz edileceği öğrenildi.

Diğer taraftan Emine Elik’in Avukatı Ali Günaydın yaptığı açıklamada  ‘’tutuklanma sebebi ‘uzaklaştırma aldığı çöp tesisinin önünde bulunan kendi arazisinde olması ve kamu görevlisine hakaret’  fakat kamu görevlisinin kim olduğunu bilmiyoruz, belirtilmedi’’ ifadesini kullandı.

 

Geçtiğimiz günlerde Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda Ordu Çevre Derneği ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte İlküvez’deki çöp tesisine karşı basın açıklaması yapıldığı sırada yöre halkına söz verilmiş, mikrofonu eline alan Emine Elik de şunları söylemişti:

 

Vali Bey’i Allah’a havale ediyorum

“Kimisi de diyor ki siz şov yapıyorsunuz. Su isteyen insan şov mu yapar? Bize o suları Allah verdi. Allah o suları tepelere ve yaylalara verdi. Burada Ünye’nin yukarısı etkileniyor. Şu anda Ünye’nin 127 bin nüfusu var. Buradan Ünyelilere çağrı yapıyorum. Diyorum ki, hepiniz gelin yaylalara bakın. Sularınızı kontrol edin. Sularınız denize süzülüyor. 3 tane ana ırmaktan dereler haricinde denize süzülüyor sularınız. Biz bunu Ocak ayında  -15, -20 derece soğuklukta yatarak önlemeye çalışıyorduk. Hiçbir vali ya da belediye başkanı demiyor ki biz bunu kaldıracağız demiyor. Biz bunu iyileştireceğiz diyorlar, neyini iyileştireceksiniz? Depoların altı su, depolar almakla bitmiyor. Bir buçuk aydır tankerler taşıyor bu suyu ama yetiştiremiyor. Hala daha iyileştireceğiz diyorlar. Zaten bu su kaynak suyundan geliyor. Depoların niye dolduğunu sorsanıza o tankercilere. Vali bey yapılan talepleri Cumhurbaşkanı’na iletmiyor. Vali Bey’e bunu dediğimde bana şov yapıyorsun diyor. Onu Allah’a havale ediyorum. O suları bize Allah verdi. Allah’ın verdiği suları biz onlara vermeyeceğiz.

 

Onların para babaları var, bizim yok

Onların para babaları var, bizim para babalarımız yok. Sadece bizim sesimizi bizim avukatlarımız duyuracak. Sayın Çevre Bakanımızın duymasını rica ediyorum. Artık bu Cumhurbaşkanı’na gitsin. Van’da bir deprem oldu bir saat içinde İçişleri Bakanı hemen oraya gitti. Niye buraya gelmiyorlar, Ocak ayında -20 derecelerde biz donarken burada bizi niye bulmuyorlar? Biz su istiyoruz. Bize su verebilecek mi bu devlet merak ediyorum? Gelsin bizi sulasınlar o zaman. Şu an 127 bin kişinin denizi kirleniyor, zehirleniyor. O denizden insanlar balık yiyor. Ben daha ne deyim bu devlete. 75 yaşında bir teyzemiz o gün komutanla görüşürken şeker komasına girdi. Bir tane kardeşim kalp krizi geçirdi. Komutana diyorum ki gel komutanım, hani sen bizim güvenliğimizi sağlayacaktın? Gelsene tutsana bu kardeşimi, o teyzemizi kaldırsana dediğimde, “git işine” diyor bana. Bir de bana hakaret ediyor. “Bana emir geldiği an ben zor kullanacağım” diyor. Hani bizim devletimizin askeri, nerede? Bize mi zor kullanacak? Ben şu anda 1967 doğumluyum. Kaç yaşındayım acaba? Yazık değil mi bize? 80 yaşındaki dedelerimize zor kullanacakmış! Kullansın onlar, biz orayı bırakmayacağız. Tarlalarımızı sırayla ekeceğiz, yine aç kalmayacağız. Onlardan ekmek istemeyeceğiz. Biz orada yine çölleşmeyi önleyeceğiz. Çünkü Ünye yaylaları çölleşecek! Oksijen kesilecek! Gökyüzünün oksijeni kesilecek. O zirveye çıktığımız vakit, Ünye ayağınızın altında! Deniz görünüyor! Kaç tane tepe birbirine bakıyor! Bunu Cumhurbaşkanı’nın duymasını istiyorum. Vali Bey’e de diyorum ki o makamlar sana yazıklar olsun. O makamlar sana layık değilmiş. Bunu arz ediyorum. Bunu rica ediyorum. O makam ona hiç layık değilmiş. Halkın valisi, biz ona bizi askerle karşı karşıya getirmeyin dediğimizde, “sen terbiyesizlik yapıyorsun” diyemez bir kadına. Nerede var bu, hangi kanunda var. Vali Bey bana şov yapıyor diyor. Ben şov yapmıyorum. Ben -20 derecede üzerimde elbiseyle, donla oturarak mı şov yapıyorum. Yazık. Yazık bu valinin bize bu kelimeyi kullanmasına. Yazıklar olsun diyorum. Biz askerle karşılaşmayalım dediğimizde, bizim üzerimize asker salma dediğimizde, biz terbiyesizlik mi yapmış oluyoruz?”

 (Ünye Medya Ajans)

(Ünye Medya Ajans)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler