Ordu Belediyesi'nin denizi doldurmasına karşı direnenler gözaltına alındı

Ordu Altınordu sahilinde yapılmak istenen kıyı dolgusuna karşı nöbet tutan Ordu Kent Platformu’nun çadırına polis saldırdı 11 kişi gözaltına alındı.

Ordu Belediyesi'nin denizi doldurmasına karşı direnenler gözaltına alındı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın basına yaptığı kıyı dolgusu ile yeni yürüyüş ve bisiklet yolu yapılacağını açıklaması sonrası yapılan çalışmanın durdurulması için yargı süreci başlatan Ordu Kent Platformu alanda bekleme eylemi gerçekleştirerek kamyonların geçişini engellediler. Gece gündüz nöbet başlatan Platform üyelerine bugün yapılan müdahale ile gözaltı gerçekleşti. Çalışmayı engellemek isteyenler polise, zabıtaya ve şirket çalışanlarına çalışmalarla ilgili ruhsat sormalarına verilen yanıt 'dava açın' oldu. Çalışma alanında proje ile ilgili herhangi bir levha bulunmamakta.

Orada bulunan bir eylemcinin aktardıkları şöyle:

Belediyenin başlatmış olduğu ruhsatsız ve hiç bir yasal dayanağı olmayan deniz doldurma işlemine, Ordu Kent Platformu bir haftadan beri karşı koymaktaydı. Dün akşam saatlerinde polis ve zabıta halkı dağıtmak istedi ama başarılı olamadıBu sabah tekrar dolgu yapılan alana gelerek, direniş çadırını yıktılar ve 11 arkadaşımızı darp ederek gözaltına aldılar.

 

Ordu Kent Platformundan yapılan açıklama şöyle:

Ordu’da neler olduğunu bilmeyen kalmasın!
Birkaç gündür Ordu’da insanlar nöbette, çatışmada, mücadele içinde. Çünkü yıllardır korunan güzelim sahil yolunu bozup, denizi doldurup kendilerine yeni rant alanları açmaya çalışan bir belediye var; her gün her saat halkın yararına olmayan, kamusal alanı talan eden yeni projeler ile karşımıza çıkıyorlar. Şehrin en eski park alanını bir şirkete satıp(!) halkın itirazlarına ve olumsuz bilirkişi raporlarına rağmen otele dönüştürülmesine izin verdikten sonra şimdi de denizi ranta açmaya çalışıyorlar. Herhangi bir proje, plan, çevresel etki değerlendirilmesi, idari karar olmaksızın bir anda denizi doldurma çalışmalarına başladılar.

Denizin doldurulmasına ve yıllardır korudukları sahil yolunun bozulmasına tepki gösteren halk 5 gündür orada ne olup bittiğini belgelemeye, yasal mücadele yürütmeye çalışıyor ve polisle, kimliğini göstermekten imtina eden sivil görünümlü kişilerle ve zabıtayla arbede yaşıyor. Halk, pazartesi günü iş makinelerinin çalışmasını ve gelen harfiyatın denize dökülmesini engellemiş, ve nöbete başlamıştır. Ertesi gün gelen zabıta ve iş makineleri halkı alandan çıkarmaya çalışmış ancak halk direnmiş ve nöbete devam etmiştir. Bugün sabah erken saatlerde ise nöbet için kurulan çadırları belediye tarafından gönderilen kişilerce tahrip edilmiş ve direnen 11 kişi gözaltına alınmıştır. Hepimiz biliyoruz ki orada ses çıkarmaya çalışan bu insanlar şehrin gerçek sahipleridir ve belediye dediğimiz yürütme erkinin halkını bilgilendirmekle, onun yararına çalışmakla ve orada yaşayan insanları dinlemekle yükümlüdür!

Anlatılacak çok şey var, zira Ordu kenti büyükşehir belediyesi olduktan ve AKP yönetimine geçtikten sonra kentin birçok yönüyle dokusu tahrip edilmiş, yeşil alanları betone çevrilmiş, yasadışı inşaat çalışmaları yürütmüşlerdir. Ancak her şeyden önce, şu anda çok acil olarak belediyenin hukuksuz, plansız, projesiz yürüttüğü geri dönüşü zor olacak sahil yağmasını durdurmalıyız.

Ordu Kent Paltformu şu an yoğun bir şekilde çalışmakta ve herkesin desteğini beklemektedir. Duymayan, bilmeyen kalmasın!

Hukuki süreç hakkında bilgi almak için
Avukat Haluk Türkmen: 0532 551 74 84

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler