‘Operasyonlara rağmen’: İstanbul'da zam şampiyonu soğan

İstanbul'da kasım ayında fiyatı en fazla artan ürün yüzde 45,55 ile soğan oldu. En fazla fiyat düşüşü ise yüzde 19,43 ile limonda görüldü.

‘Operasyonlara rağmen’: İstanbul'da zam şampiyonu soğan

İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi'nde yer alan 242 ürünün 96'sının perakende fiyatı artarken, 47 ürünün fiyatının düştüğünü, 99 ürünün fiyatının ise değişmediğini duyurdu.

Kasım ayında, gıda harcamaları yaş-kuru sebze ve meyve grubunda yer alan soğan yüzde 45,55 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu.

Fiyatlarında artış yaşanan diğer ürünler, yüzde 28,83 ile giyim harcamaları grubu çocuk giyimi grubunda yer alan palto, yüzde 22,52 ile yaş üzüm, yüzde 20,54 ile kadın manto ve yüzde 17,62 ile erkek palto olarak sıralandı.

2018 Kasım ayında gıda harcamaları yaş-kuru sebze ve meyve grubunda yer alan limon ise yüzde 19,43 ile fiyatı en fazla azalan ürün oldu.

Fiyatında azalış izlenen ürünler kategorisinde limonu yüzde 18,08 ile fuel oil, yüzde 17,78 ile ıspanak, yüzde 17,22 ile gaz yağı, yüzde 17,20 ile domates ve yüzde 13,31 ile pırasa izledi.

'Operasyonlara' rağmen

Erdoğan’ın Muhtarlar Toplantısı’nda yaptığı “Bundan sonra aldığımız ihbarlar sebebiyle stokların yapıldığı depoları basacağız. Kimse benim vatandaşıma halkıma, pahalı ürün yedirme hakkına sahip değildir” şeklindeki konuşmasından sonra gözler soğana çevrilmiş, başta Ankara olmak üzere soğan üreticisi bölgelerde depolara baskınlar yapılmıştı. Baskınların ardından yandaş medya tarafından ‘Soğanlar ele geçirildi’ başlıkları atılmıştı. AKP yanlısı gazetelerin manşetleri sosyal medyada alay konusu olmuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler